کد خبر: 3797490
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۰
گروه فرهنگی ــ معاون فرهنگی حوزه هنری همدان با اشاره به برگزاری «همایش ادبیات پایداری» به منظور بررسی و تبیین ادبیات پایداری و تعامل میان نویسندگان و صاحب‌نظران در حوزه ادبیات دفاع مقدس در تركيه گفت: بنده نيز در اين همايش به عنوان مدرس داستان‌نویسی حضور داشتم.

«ادبیات پایداری» نقطه قوت ايران اسلامیبه گزارش ایکنا از همدان، به نقل از فارس تیمور آقامحمدی، معاون فرهنگی حوزه هنری همدان با بیان اینکه «همایش ادبیات پایداری» با حضور استادان دانشگاه، نویسندگان و اصحاب قلم ایران و ترکیه برگزار شد اظهار کرد: این همایش به همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکیه، حوزه هنری و انجمن جوانان آناتولی برگزار شد.
وی ادامه داد: این همایش با حضور محمود صدقی‌زاده رایزن فرهنگی کشورمان در ترکیه، علی‌حیدر حق‌ سال عضو هیأت تحریریه مجله ادبی «هفت اقلیم» و رئیس همایش، محمد اوزگر عضو هیأت علمی و استاد زبان و ادبیات دانشگاه «بین‌گل»، احمد اورس نویسنده و مدیرمسوول مجله ادبی «تصفیه»، عثمان بیرق‌دار نویسنده و استاد دانشگاه استانبول برگزار شد که بنده نیز به عنوان نویسنده و مدرس داستان‌نویسی و محمداسماعیل حاج‌علیان نویسنده و پژوهشگر در این جمع حضور داشتیم.
معاون فرهنگی حوزه هنری استان همدان با اشاره به اینکه در این همایش به موضوع «انسان ایرانی در داستان‌های دفاع‌ مقدس» پرداخته شد گفت: تلاشم بر این است با تکیه بر قرآن و شاهنامه‌ فردوسی به توصیف انسان ایرانی بپردازم.
وی بیان کرد: انسان ایرانی سه وجه مهم دارد که یکی پشت به اسطوره‌هاست مانند اسطوره‌ پسرکشی رستم و سهراب که وطن بر خانواده ترجیح داده می‌شود و دیگری اسطوره‌ آرش کمان‌گیر که وطن بر جان رجحان می‌یابد؛ وطن برای او نه کشور و خانه، که به‌ مثابه‌ بدن است. حمله به او، تعرض محسوب شده و دفاع تمام‌قد همه‌گیر را در پی دارد.
آقامحمدی به دومین وجه انسان ایرانی اشاره کرد و گفت: ایرانی مسلمان شیعی است، شاخص‌ترین حادثه‌ تاریخ تشیع، ماجرای عاشوراست که ترجیح شهادت بر زندگی است و بازتاب آن را به فراوانی می‌توان در آثار دفاع مقدس یافت.
وی سومین وجه انسان ایرانی را مدرن شدن عنوان کرد و افزود: انسان ایرانی گو که دستی در دست شرق و دستی در دست غرب داشته، اما همواره خواسته که خود باشد، او هست آن‌گونه که هست، نه آن‌طور که از او می‌خواهند؛ لباس دیگری را به تن کردن، ارزشی ندارد و انسان ایرانی با این ویژگی‌ها پای در جنگ ایران و عراق گذاشته و به دفاع همه‌جانبه از وطن همت گماشته است.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: