کد خبر: 3811619
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۳
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ یک کاتب جوان و خوش‌ذوق همدانی از کتابت مصحف قرآن کریم با ۸ هزار سطر به نیت ۸ هزار شهید استان ‌خبر داد و گفت: از آنجا که رسم‌الخط نسخ ایرانی ساده، روان و قابل خوانش برای عامه مردم است، می‌تواند جایگزین مناسبی به جای مصحف‌های موجود در کشور باشد.

آیاتی که به نیت شهدای همدانی کتابت می‌شود/ «نسخ ایرانی»؛ جایگزین مناسبی برای رسم‌الخط‌های فعلیمحسن کریمی‌نیا، کاتب جوان و خوش‌ذوق همدانی، در گفت‌و‌گو با ایکنا از همدان، با بیان اینکه هنر کتابت قرآن کریم یکی از زیباترین هنرهای ایرانی است، اظهار کرد: قرآنی که از سوی بنده کتابت شده است با عنوان «پروژه ولایت» کامل‌ترین مصحف شریف از نظر قواعد نوشتاری در کشور است و این قرآن با رسم‌الخط نسخ ایرانی به نگارش درآمده که رسم‌الخطی ساده، روان و قابل خوانش برای عامه مردم است.
کریمی‌نیا با اشاره به اینکه یکی از خصوصیات بارز این مصحف ختم به آیه در هر صفحه است، ابراز کرد: کتابت قرآن از ماه رمضان سال گذشته آغاز شده و تا بهمن‌ماه همان سال ادامه می‌یابد و در ادامه پس از وقفه چند ماهه، مجدداً در رمضان سال جاری از سر گرفته می‌شود.
وی با اشاره به اینکه تاکنون 15 جزء قرآن کتابت شده است، بیان کرد: این قرآن با وزن 13 کیلو در 624 صفحه گلاسه رنگی نگارش خواهد شد، هر صفحه از این مصحف شریف 13 سطر دارد و ابعاد آن همانند قرآن‌های رحلی اندازه‌ای بین A2 و A3 است.

مصحفی به نیت 8 هزار شهید
این کاتب قرآن با اشاره به اینکه استان همدان دارای 8 هزار شهید است، گفت: این مصحف شریف در 8 هزار و 112 سطر نگارش می‌شود که هر سطر به نیابت یکی از شهدای استان و 112 سطر دیگر نیز به نیت 112 شهید مدافع حرم کشور کتابت می‌شود. همچنین، در پایان مصحف شریف، راهنمایی طراحی خواهد شد که سوره، آیه و سطر هر شهید در آن مشخص خواهد شد.
وی گفت: ابتدا نیت بر آن بود تا پس از اتمام پروژه ولایت، این مصحف شریف از سوی استان همدان و در رأس آن خانواده شهدا، به حرم حضرت زهرا(س) اهدا شود اما با توجه به اینکه ایشان حرمی ندارند به فرزند نائب بر حق امام زمان(عج) یعنی مقام معظم رهبری تقدیم و از ایشان اجازه انجام کار در سطح کشور با این سبک و سیاق گرفته شود.
کریمی‌نیا با بیان اینکه هزینه اولیه برای کتابت این مصحف شریف 25 میلیون تومان برآورد شده است، ابراز کرد: پیش‌بینی می‌شود این مصحف شریف طی 6 ماه آینده در یک برنامه ملی از سوی مسئولان استانی و کشوری رونمایی شود.
این کاتب قرآن بابیان اینکه قبل از کتابت این مصحف شریف، با گروه خوشنویسی استاد جواد مؤمنی همکاری داشته است، ادامه داد: در مصحف شریف هدیه شده به موزه حرم حضرت علی(ع) یکی از 114 کاتب گروه استاد جواد مؤمنی بوده است.

‌مجموعه کتاب‌های آموزشی سبک زندگی اسلامی
وی گفت: طبق منویات مقام معظم رهبری مبنی بر ترویج سبک زندگی اسلامی و زنده نگاه‌داشتن یاد و خاطره شهدا، این مجموعه در نظر دارد با بهره‌مندی از اساتیدی مفسر قرآن و روان‌شناسان و با همکاری برخی ادارات استان، مطالبی در حیطه سبک زندگی اسلامی از قرآن استخراج و منطبق بر وصیت‌نامه شهدا قرار دهد.
این جوان هنرمند همدانی اظهار کرد: پس از اتمام کار، برای اولین بار در سطح کشور شاهد چاپ مجموعه کتاب‌های آموزشی سبک زندگی اسلامی منطبق بر وصیت‌نامه شهدا خواهیم بود که با استفاده از ظرفیت‌های مختلف در سطح مدارس، دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه، مؤسسات آموزش عالی، ادارات و ... استفاده خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه گردآوری مجموعه سبک زندگی اسلامی- شهدایی، پروژه مردمی و خودجوش است، ادامه داد: در راستای انجام هر چه بهتر این پروژه چند کمیته مهم طراحی‌شده است که می‌توان به کمیته خادمین، کمیته اساتید و حفاظ و قراء و کمیته اجرایی اشاره کرد.
وی با بیان اینکه می‌توان همدان را به مهد کتابت قرآن کریم تبدیل کرد، یادآور شد: مصحف قرآن کریم با رسم‌الخط نسخ ایرانی می‌تواند جایگزین بسیار مناسب‌تری برای کتب قرآن به خط عثمان طه باشد.
کریمی‌نیا با اشاره به اینکه همواره فعالیت در حوزه شهدا، قرآن و کارهای فرهنگی با مشکلات بسیاری روبروست، بیان کرد: تنها مانع و مشکل در اجرای این پروژه مباحث مالی است، هرچند که افراد بسیاری ازجمله مؤسسات و فعالان قرآنی، فرهنگی و حوزه علمیه با این مجموعه مشارکت دارند.
این کاتب مصحف شریف با اشاره به اینکه هیچ دستگاه، نهاد و مجموعه‌ای از ما حمایت مالی نمی‌کند، گفت: فعالان فرهنگی، قرآنی و شهدایی آتش به اختیار و خودجوش در حال فعالیت هستند. در این‌ بین علاقه‌مندان به حمایت از این کار می‌توانند با شماره تلفن 09196497022 تماس بگیرند.

آیاتی که به نیت شهدای همدانی به کتابت درمی‌‌آیند/ هر سطر از آیات کلام الله به نیت یک شهید همدانیکتابت قرآنی با 8 هزار سطر به نیت شهدای همدان/«نسخ ایرانی» جایگزین مناسبی برای رسم‌الخط‌های فعلی در کشور است

آیاتی که به نیت شهدای همدانی به کتابت درمی‌‌آیند/ هر سطر از آیات کلام الله به نیت یک شهید همدانیکتابت قرآنی با 8 هزار سطر به نیت شهدای همدان/«نسخ ایرانی» جایگزین مناسبی برای رسم‌الخط‌های فعلی در کشور است

آیاتی که به نیت شهدای همدانی به کتابت درمی‌‌آیند/ هر سطر از آیات کلام الله به نیت یک شهید همدانیکتابت قرآنی با 8 هزار سطر به نیت شهدای همدان/«نسخ ایرانی» جایگزین مناسبی برای رسم‌الخط‌های فعلی در کشور است

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: