کد خبر: 3818536
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۰
گروه فرهنگی ــ شهردار همدان با تأکید بر اینکه شورای اجتماعی محلات، گامی برای ایجاد تحول اساسی در مدیریت شهری خواهد بود، گفت: ۲۴ خردادماه امسال طی مراسمی این شورا‌های محله‌ای همراه با قرائت سوگندنامه به‌طور رسمی در مرکز همایش‌های قرآنی و بین‌المللی شهر، کار خود را آغاز می‌کنند.

آغاز به کار فعالیت شوراهای اجتماعی محلات شهر همدانبه گزارش ایکنا از همدان، به نقل از روابط عمومی دبیرخانه دبیرخانه شوراهای اجتماعی محلات شهر همدان؛ عباس صوفی گفت: شکل‌گیری شورای اجتماعی محلات پس از گذشت روند قانونی کار، وضعیت عملیاتی به خود گرفته است تا با اجرای این طرح، روحی تازه را در کالبد مدیریت شهری، شاهد باشیم.

وی اظهار کرد: شورای اجتماعی محلات به صورت آزمونه در 4 محله شهر همدان با هدف مشارکت شهروندان در حوزه‌های مختلف مدیریت شهری و در راستای ارتقای کمی و کیفی خدمات راه‌اندازی شد که امید است این مهم، بسط و گسترش پیدا کند.

صوفی با بیان اینکه تشکیل شورای اجتماعی محله در محلات کوی شهید مدرس، جولان، محمدیه و کوثر مدنظر قرار گرفته است؛ افزود: دبیرخانه مرکزی شوراهای اجتماعی محلات به عنوان سیاستگذار در مرکز همایش‎های قرآنی و بین‌المللی شهر و دبیرخانه‌های عملیاتی نیز در مناطق و نواحی شهرداری همدان مستقر هستند.

آشنایی با مبانی مدیریت شهری
شهردار همدان با اشاره به برنامه‎ریزی‌های آموزشی دبیرخانه مرکزی شوراهای اجتماعی محلات، بیان کرد: محوریت این آموزش‌ها شامل آشنایی با مبانی مدیریت شهری، دستورالعمل شوراهای اجتماعی محلات، کار گروهی، ارتباط مؤثر و برنامه‌ریزی محلی است که در 2 گروه کارکنان شهرداری و اعضای شورای‌های اجتماعی محلات پیش از آغاز به کار رسمی این شوراها، برگزار می‌شود.

صوفی بیان کرد: این امور نشان می‌دهد که بهترین حالت ممکن وضعیت این شورا در شناسایی بهتر مشکلات محله، انگیزه داوطلبانه بودن عضویت در شورا، اعتماد مردم به شهرداری، هم‌افزایی بین دستگاه‌های خدمات‌رسان در محلات، هویت اجتماعی و احساس تعلق و برنامه‌های مرتبط با وضعیت محله است.

وی با بیان اینکه حضور دیگر دستگاه‌های دولتی و دیگر نهادها موجب هم‌افزایی در تصمیم‌گیری‌ها و افزایش رضایت مندی شهروندان خواهد شد؛ از همه آنان دعوت کرد تا در اجرای این طرح هم‌قدم با شهرداری، مشارکت داشته باشند.

شهردار ادامه داد: البته شهرداری همدان در قالب تفاهم‌نامه‌ای با سازمان های آموزش‌و‌پرورش، بسیج، نیروی انتظامی، کمیته امداد و دانشگاه علوم پزشکی استان به منظور اتخاذ تصمیمات بهتر، نمایندگان این دستگاه‌ها و نهادها را در شورای اجتماعی محلات به عضویت درآورده است که در آینده نزدیک دیگر سازمان‌ها نیز در جمع این شورا قرار خواهند گرفت.

صوفی با اشاره به اهمیت شورای اجتماعی محله به عنوان نهادی تازه تأسیس از نظر رویکرد مشارکتی جدید و متفاوت، بیان کرد: در این اقدام ارزشمند به دنبال تقویت جلب مشارکت‌های مردمی محله در راستای رويکرد نوين در مشارکت شهروندي با توجه به وضعيت شوراي اجتماعي محلات هستیم که به دليل شکل ساختاري، برنامه‌ها و مصوبات از الگوي نويني تبعيت مي‌کند.


وی با تأکید بر اینکه همواره به دنبال تقویت بیشتر مشارکت شهروندان در تصمیمات شهری بوده‎ایم؛ معتقد است: بهره‌مندی از دیدگاه و مشارکت مردم در ارتقای سطح کیفی خدمات‌رسانی مدیریت شهری مهمترین اصل در شکل‌گیری این شورای محلی است.

اداره هر محله شهر بر اساس نظر و مشارکت مردم
شهردار همدان یادآور شد: با توجه به اینکه شهرداری نهادی اجتماعی و خدماتی است، حضور داوطلبانه شهروندان در قالب شورای اجتماعی محله به عنوان مهمترین محرک با رویکرد تعامل بیشتر در راستای رسیدن به شهری آرمانی، زیبا، مدرن و آباد مدنظر ما بوده و هست؛ بنابراین با این گام تا حدودی ثابت کرده‎ایم که مشتاق دریافت ایده‌های شهری و دیدگاه‌های کارشناسانه قشرهای مختلف، صاحب‌نظر و دلسوز همدان هستیم.

صوفی تأکید کرد: شهرداری همدان باید با اتکا به مشارکت شهروندان و با بهره‌گیری از منابع مردمی، شهر را اداره و طرح‌های شهری را اجرا کند.

وی با بیان اینکه قصد داریم با اجرای بهتر طرح شورای اجتماعی محلات همدان با همراهی و مشارکت شهروندان در کشور الگوی برتری باشیم؛ ادامه داد: با شکل‌گیری شورای اجتماعی محلات شاخص‌های شهری افزایش یافته و این مهم ارتباط مستقیمی با تفکر شورایی در محلات دارد.

صوفی همچنین بیان کرد: اداره این شورا در دستانِ معتمدان و مردم هر محله خواهد بود که ایفای این نقشِ اجتماعی توسط مردم، اتفاق مبارکی در مدیریت شهری محسوب می‌شود و امیدواریم پیگیری و رفع مشکلات و معضلات محلات را شتاب ببخشد.

شهردار همدان در پایان با تأکید بر ضرورت تشکیل شوراهای اجتماعی محلات، گفت: این طرح می‌تواند موجب نگاه ریزبینانه‌تر مدیریت شهری در مشکلات محلات و همچنین برانگیختن حس مشارکت شهروندی و مدیریت بهتر شهر و در نهایت افزایش رضایتمندی مردم همدان شود.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: