کد خبر: 3821004
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۷
عیسی علیزاده:
گروه فرهنگی ـ معاون فرهنگی جهاددانشگاهی کشور با تأکید بر اینکه در شاخص‌های رتبه‌بندی فرهنگی واحدها، مبنای تخصیص بودجه در راستای توزیع عادلانه صورت گرفته است، تصریح کرد: در ارزیابی انجام گرفته، واحدهای تهران، قزوین، لرستان، همدان و یزد در جایگاه دوم قرار دارند.

رتبه‌بندی فرهنگی جهاد دانشگاهی؛ مبنای توزیع عادلانه بودجه/ معاونت فرهنگی همدان در جایگاه دوم قرار داردبه گزارش ایکنا از همدان، عیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی کشور، امروز ۳۰ خردادماه، در اختتامیه گردهمایی رؤسای جهاددانشگاهی کشور با بیان اینکه از آنجایی که حدود نیمی از اعضای بدنه فرهنگی جهاددانشگاهی را خبرنگاران ایسنا و ایکنا در دفاتر مرکزی خبرگزاری‌ها و واحدها تشکیل می‌دهند، گفت: توجه جدی‌تر به تسهیلات و مسائل رفاهی، بیمه‌ای و حقوق این دسته از پرسنل جهاد ضروری به نظر می‌رسد.
وی از افزایش ۲۶ درصدی بودجه متمرکز واحدهای فرهنگی جهاد دانشگاهی خبر داد و بیان کرد: با توجه به درآمدزایی قابل توجه سازمان‌ها و مراکز فرهنگی، در سال 97 توجه مضاعف به اعتبارات فرهنگی واحدها در دستور کار قرار گرفت و سهم واحدها از بودجه متمرکز فرهنگی۲۶ درصد افزایش یافت.
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی کشور با اشاره به توزیع اعتبارات در سال 95، مطرح کرد: 59 درصد اعتبارات فرهنگی بین واحدها توزیع می‌شود و 41 درصد در اختیار ستاد، سازمان‌ها و مراکز فرهنگی قرار گرفت.
علیزاده با بیان اینکه در توزیع اعتبارات سال ۹۶، 64 درصد اعتبارات بین واحدها توزیع شده است و مابقی در اختیار ستاد و سازمان‌ها بوده است، عنوان کرد: توزیع اعتبارات در سال 97, 85 درصد اعتبارات توزیع واحدی شده است. همچنین در سال‌جاری نیز 90 درصد اعتبار فرهنگی را توزیع واحدی کرده‌ایم.
وی با تأکید براینکه در شاخص‌های رتبه‌بندی فرهنگی واحدها، مبنای تخصیص بودجه در راستای توزیع عادلانه صورت گرفته است، تصریح کرد: اعتبارات میان واحدها در سال جاری مبنای تخصیص اعتبارات متمرکز فرهنگی، رتبه‌بندی فرهنگی واحدها بر اساس شاخص‌هایی اعم از نتایج ارزیابی واحدها در سال 1396، اجرای تعهدات برنامه‌ای سالهای 96 و 97 در زمینه طرحهای داخلی و هماهنگ، منابع انسانی فعال در حوزه فرهنگی در پایان سال 97، میزان نوآوری در برنامههای سالانه (سال 97 و 96) و فضای کالبدی در اختیار معاونت فرهنگی واحدها صورت گرفته است.

معاونت فرهنگی همدان؛ در جایگاه دوم کشوری
علیزاده واحدهای خراسان‌ضوی، اصفهان، زنجان و فارس را بر اساس شاخص‌های ذکر شده در رتبه نخست دانست و افزود: واحدهای تهران، قزوین، لرستان، همدان و یزد در جایگاه دوم قرار دارند.
وی با اشاره به تنگناهای مالی و اعتباری در حوزه فرهنگی نیز عنوان کرد: در این وضعیت باید خواهش کنم از رؤسای محترم واحدها که در شرایط تنگناهای مالی همچنان همراهی خود را با حوزه فرهنگی حفظ کنند و بیش از گذشته این حوزه را مورد توجه قرار دهند.
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی کشور در رابطه با وضعیت نیروی انسانی در معاونت‌های فرهنگی سراسر کشور نیز مطرح کرد: از مجموع 765 نفر اعضای معاونت فرهنگی واحدها، سازمان‌ها و مراکز در پایان سال ۱۳۹۷، 326 نفر، خبرنگاران دفاتر مرکزی ایسنا و ایکنا، ۴۳۹ نفر، اعضای فرهنگی در سازمان‌ها، مراکز فرهنگی و خبرنگاران و همکاران فرهنگی واحدها و از این تعداد تنها 21 نفر عضو هیأت علمی هستند.
علیزاده با بیان اینکه از جمله کارهایی که با همراهی و مساعدت دفتر بودجه و تشکیلات صورت گرفت اختصاص پست های سازمانی به خبرنگاران و دست‌اندرکاران ایسنا و ایکنا در چارت معاونت فرهنگی واحدها پیش بینی شده است، خاطرنشان کرد: این کار موقتی است و راه‌حل اساسی تصویب چارت سازمانی شعب و تخصیص پست سازمانی به شعب خبرگزاری هاست که امید داریم همکاران خبرگزاری ها در این زمینه همکاری بیشتری کنند.

لزوم برنامه‌ریزی بر اساس نیازهای دانشجویان جدیدالورود
وی با تأکید بر اینکه دانشگاه‌ها فضای کالبدی خود را در اختیار حوزه پژوهشی و آموزشی جهاد قرار نمی‌دهند و حوزه فرهنگی تنها بخشی است که می‌تواند برای در اختیار داشتن قسمتی از فضای دانشگاه اقدام نماید، مطرح کرد: لازم است حمایت‌های بیشتری در این خصوص از معاونت‌های فرهنگی واحدها به عمل آید؛ در سال گذشته تفاهم نامه خوبی با معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم منعقد شد که اخیرا به دانشگاه‌ها ابلاغ شده و همکاران محترم می‌توانند از ظرفیت آن استفاده کنند.
وی افزود: در حال حاضر 17 واحد جهاددانشگاهی در شورای فرهنگی دانشگاه‌ها حضور ندارند و خواهش ما این است که روسای محترم در اولین گام پیگیری حضور در این نهاد مهم باشند.
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی کشور با بیان اینکه در سال تحصیلی پیش رو شاهد حضور ورودی هایی از متولدین دهه 80 به بعد خواهیم بود، تأکید کرد: توجه جدی به مساله تغییرات نسلی و لزوم برنامه ریزی بر اساس نیازهای مخاطبین جدید، جدی ترین چالش پیش روی نهادهای فرهنگی به ویژه در دانشگاه ها خواهد بود.
علیزاده از عضوگیری بیش از ۵۰۰۰ نفری از میان دانشجویان جدیدالورود در ۲۰ واحد جهاددانشگاهی خبر داد و مطرح کرد: با محوریت سازمان دانشجویان و مشارکت سازمان ها و مراکز فرهنگی از جمله موفقیت های حوزه فرهنگی جهاد در سال گذشته بود هر چند که عدم همراهی جدی در نیمی از واحدها، مشکلات مالی واحدها و نیز اجرای این طرح برای اولین بار در سال گذشته موجب شد تا پیش بینی عضوگیری 20 هزار نفری محقق نشود.
وی همچنین با اشاره به تشکیل و راهبری 123 کانون دانشجویی در ۲۶ واحد فعال، گفت: این واحدها در حوزه های آسیب های اجتماعی، فرهنگ و اندیشه، هنری، محیط زیست، گردشگری، دینی و قرآنی، علمی پژوهشی، ادبی، کتاب و کتابخوانی ،ورزش و سلامت، اشتغال و کارآفرینی فعالیت دارند.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: