کد خبر: 3828184
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۶
علی‌اصغر کاراندیش تأکید کرد؛
گروه فرهنگی - معاون حقوقی امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با تاکید بر اینکه جامعه به توسعه نمی‌رسد مگر با رشد فرهنگ، ادامه داد: در طول تاریخ بیشتر به توسعه اقتصادی توجه می‌کردند که بعدها مشخص شد این توسعه بدون توسعه فرهنگی محقق نمی‌شود بنابراین برای توسعه پایدار باید ابتدا به توسعه فرهنگ توجه کرد.

توسعه جامعه در گرو رشد فرهنگ استبه گزارش ایکنا از همدان، علی‌اصغر کاراندیش، معاون حقوقی امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، امروز ۲۷ تیرماه، در آئین تکریم و معارفه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، اظهار کرد: استان همدان دارای سابقه دیرینه تاریخی، فرهنگی و هنری با شخصیت‌های معتبر و شناخته شده در طول تاریخ است که مردمانش به استقامت در مقابل ظلم و ستم مشهور هستند.

وی با بیان اینکه استان همدان در نخبه‌پروری و هنرمندپروری موفقیت‌های بسیاری کسب کرده است، تصریح کرد: اگر می‌بینیم این استان توانسته در این مسیر موفق شود به این علت است که مردم این خطه اولویت و برنامه اولشان فرهنگ است.

وی با تاکید بر اینکه جامعه به توسعه نمی‌رسد مگر با رشد فرهنگ، ادامه داد: در طول تاریخ بیشتر به توسعه اقتصادی توجه می‌کردند که بعدها مشخص شد این توسعه بدون توسعه فرهنگی محقق نمی‌شود بنابراین برای توسعه پایدار باید ابتدا به توسعه فرهنگ توجه کرد.

معاون حقوقی و امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انقلاب اسلامی را انقلابی فرهنگی بیان کرد و افزود: همه ما در حوزه کاری خود باید بازنگری داشته باشیم و ببینیم چه کارهایی نیاز است برای ارتقای فرهنگ انجام دهیم.

 وی با بیان اینکه در حوزه فرهنگ یک دستگاه نمی‌تواند متولی امور باشد، خاطرنشان کرد: باید تضارب آرا صورت گرفته و با جمع‌بندی آن در مسیر تحقق اهداف نظام پیش رفت بنابراین برای جلوگیری از پراکندگی کارهای فرهنگی باید این خلأ را با هم اندیشی پر کنیم و همسو با هم گام برداریم بر همین اساس نقش اجرایی از دستگاهی مانند ارشاد باید کمرنگ شود.

وی تصریح کرد: 26 نهاد در حوزه فرهنگ فعالیت می‌کنند و از بودجه عمومی دولت استفاده می‌کنند که یکی از ایرادات موجود این است که چرا هر کسی کاری می‌کند موازی‌کاری وجود دارد.

کاراندیش خاطرنشان کرد: ارشاد دستگاه حاکمیتی است و شورای فرهنگ عمومی در استان این نقش را ایفا می‌کند و وظیفه سیاستگذاری، آموزش و حمایت را برگردن دارد.

وی به دیپلماسی فرهنگی اشاره کرد و افزود: دیپلماسی فرهنگی را باید خارج از مرزها بیش از قبل تقویت کرد که این امر اولویت‌ وزارت ارشاد است.

توسعه پایدار بدون توسعه فرهنگی امری ناممکن

اربعین حسینی یکی از نقش‌آفرینی ودستاوردهای انقلاب است

امیر خجسته، نماینده مردم همدان و فامنين در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه باید هر روز زمینه بالندگی فرهنگ ایران اسلامی محقق شود، گفت: دشمنان با تحریم‌ها علاوه بر اینکه به دنبال اعمال فشارهای اقتصادی هستند فرهنگ و ارزش‌های اسلامی را نشانه گرفته‌اند.

امیر خجسته با بیان اینکه فرهنگ ایران اسلامی سیلی محکمی برصورت استکبار جهانی زده است، افزود: ایران در 40 سال گذشته نقش‌آفرینی ودستاوردهای بسیاری کسب کرده که راهپیمایی اربعین حسینی نشانگر این امر مهم است.

خجسته با تاکید بر اینکه دشمنان 360 ماهواره و رسانه‌های متعدد علیه فرهنگ ما ایجاد کرده‌اند، یادآور شد:500 پژوهشگر در این حوزه به بررسی علت حضور پرشور مردم پرداختند و جوابی که گرفتند این بود که عشق حسینی در قلب های ملت مسلمان جاری است، همین موضوع نیز باعث شده آمریکا و اسرائیل این فرهنگ را یک خطر برای خود قلمداد کنند.

وی با تاکید بر اینکه دشمنان وقتی که از فشارهای اقتصادی نتیجه‌ای نگرفتند فرهنگ غنی کشورمان را نشانه رفتند، ادامه داد: توجه به ارزش‌های اسلامی از فرهنگ غنی ملت ماست.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی به قشر قانع و پرکار هنرمندان اشاره کرد و یادآورشد: توجه به جایگاه و تکریم آنان مهمترین مقوله‌ای است که هنرمندان در وهله اول به آن نیاز دارند.

خجسته با اشاره به اینکه همه درجبهه انقلاب هستند و باید در همه رشته‌ها آزمون‌های تخصصی برگزار شود تا بتوان توانمندی‌ها و ظرفیت‌ها را شناخت و از آن حمایت کرد، گفت: خوشبختانه همدان خطه‌ای مدیرخیز است و توانمندی‌های بسیاری کسب کرده است.

توسعه پایدار بدون توسعه فرهنگی امری ناممکن

توسعه پایدار بدون توسعه فرهنگی امری ناممکن

 

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: