کد خبر: 3828563
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۷
گروه فرهنگی ـ نماینده ولی‌فقیه در استان همدان برگزاری مراسم‌هایی همچون عید غدیر را ترویج‌دهنده نشاط اجتماعی در جامعه عنوان کرد که ارزش‌های الهی را تبلیغ می‌کند و ادامه داد: زمانی که گفته می‌شود نشاط اجتماعی پایین است، برخی با اجرای برنامه‌هایی که تنها قشر خاصی با وضعیت مالی خوب می‌توانند از آن استفاده کنند، به دنبال ایجاد نشاطی هستند که با هنجارها و ارزش‌های ما در تضاد است.

جشن‌های عید غدیر؛ ترویج‌دهنده نشاط اجتماعی در جامعهبه گزارش ایکنا از همدان، به نقل از خبرگزاری حوزه حجت‌الاسلام‌والمسلمین حبیب‌الله شعبانی، نماینده ولی‌فقیه در استان همدان، امروز 29 تیرماه در جلسه ستاد غدیر با اشاره به اهمیت برگزاری عید غدیر خاطرنشان کرد: در چند سال گذشته، فرهنگی مبنی بر روزشمار محرّم رواج پیداکرده است که این اتفاق بسیاری از مواقع غدیر و ایام شادی دیگر را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.
وی افزود: متأسفانه در جلسات و ایام شادی اهل‌بیت (ع) نتوانسته‌ایم آن‌چنان‌که باید برنامه‌ریزی درستی داشته باشیم و حق آن را ادا کنیم.
نماینده ولی‌فقیه در استان همدان بابیان این‌که از قرن چهارم به بعد سبک درست عزاداری‌ها ترویج پیدا کرد و مراسم‌های خوبی برگزار می‌شود، اظهار کرد: با حفظ شعائر توانسته‌ایم برنامه‌های محرم و اربعین را در سراسر عالم تبلیغ و ترویج کنیم.
وی تصریح کرد: در ماجرای غدیر باگذشت سال‌های زیاد به هر دلیلی نتوانسته‌ایم آن‌چنان‌که باید جریان غدیر را در بین مردم و جامعه رواج دهیم.
امام‌جمعه همدان با اشاره به این‌که از ۹ ذی‌الحجه تا 25 ذی‌القعده اتفاقات بزرگی در عالم اسلام پشت سر هم به وقوع پیوسته است، یادآور شد: با هر یک از جریاناتی که در این بازه زمانی اتفاق افتاده است می‌توانیم بسیاری از شبهات موجود را از بین برد اما متأسفانه کمتر به این موضوع پرداخته‌ایم.
وی تأکید کرد: عده‌ای مدام ایراد می‌گیرند که جامعه ما نیاز به نشاط دارد و نشاط در جامعه ما کم است درحالی‌که واقعه غدیر بااین‌همه عظمت را رها کرده‌ایم و به دنبال موضوعات دیگر هستیم.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین شعبانی بابیان این‌که اجرای برنامه‌های شاد در اعیاد مذهبی هیچ تضادی با عزاداری‌ها ندارد، بیان کرد: درحالی‌که دشمن دائماً در حال تبلیغ علیه مراسم‌های مذهبی در اسلام است، ایجاد دهه‌های ساختگی که هیچ دلیل شرعی و نشانه‌ای در اسلام ندارد، کاری است که باید نسبت به برخورد با آن فکری اساسی کرد.
وی برگزاری مراسم‌هایی همچون عید غدیر را ترویج‌دهنده نشاط اجتماعی در جامعه عنوان کرد که ارزش‌های الهی را تبلیغ می‌کند و ادامه داد : زمانی که گفته می‌شود نشاط اجتماعی پایین است، برخی با اجرای برنامه‌هایی که تنها قشر خاصی با وضعیت مالی خوب می‌توانند از آن استفاده کنند، به دنبال ایجاد نشاطی هستند که با هنجارها و ارزش‌های ما در تضاد است.
امام‌جمعه همدان، شاخصه مراسم‌های مذهبی را خودجوش بودن آن‌ها دانست و خاطرنشان کرد: نکته‌ای که در زمان برگزاری جشن‌ها نیازمند توجه است موسیقی‌هایی است که در حین مراسم پخش می‌شود که انسان نمی‌تواند به‌هیچ‌وجه آن‌ها را توجیه کند و تناسبی هم با عید غدیر و اعیاد مذهبی ما ندارد.
وی با تأکید بر این‌که روز غدیر باید با دیگر روزها فرق داشته باشد یادآور شد: در شهر قم هر فردی در نیمه شعبان از خانه‌اش بیرون می‌آید این احساس قابل‌لمس است که امروز با بقیه روزها فرق دارد و خبری خاص در شهر است، درحالی‌که دیگر شهرها این شرایط را ندارند و باید در این زمینه در شهر همدان کاری جدی انجام شود.
نماینده ولی‌فقیه در استان همدان ادامه داد: در برگزاری مراسم‌های این‌چنینی نیاز به یک نمود بیرونی داریم و در روز غدیر یکی از این نمودها اطعام روزه‌داران این عید مهم است که از ثواب بالایی هم برخوردار است.
وی استفاده از سخنرانان ملی را یکی دیگر از راه‌های ترویج غدیر عنوان کرد و گفت: سازمان تبلیغات باید زمینه حضور سخنرانان ملی که در بحث امامت و ولایت دارای تحقیقات خوبی هستند را در اماکن مختلف در این ایام فراهم کند.
امام‌جمعه همدان در پایان بابیان این‌که هر کاری برای غدیر و امام علی (ع) انجام دهیم بازهم در حق امیرالمؤمنین(ع) کوتاهی کرده‌ایم بیان داشت: اجرای نمایشنامه‌ای که واقعه غدیر را برای نسل جوان به نمایش درآورد می‌تواند از ساعت‌ها سخنرانی تأثیر بیشتری داشته باشد.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: