کد خبر: 3855719
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۴
گروه فرهنگی ـ مدیر ستاد هماهنگی کانو‌ن‌های فرهنگی هنری مساجد استان همدان از برگزاری دو پویش مردمی و سراسری «شنبه‌های با کتاب» و «نذر کتاب» در هفته کتاب و کتابخوانی توسط کانون‌های مساجد استان خبر داد.

اجرای پویش مردمی «شنبه‌های با کتاب» با هدف ترویج کتابخوانی در همدانبه گزارش ایکنا از همدان، حمیدرضا ناهیدی‌فر، مدیر ستاد هماهنگی کانو‌ن‌های فرهنگی هنری مساجد استان همدان، امروز ۱۸ آبان ‌در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از ۲۳ تا ۳۰ آبان ماه با شعار «حال خوش‌خواندن» برگزار خواهد شد، گفت: مهمترین برنامه این هفته توزیع تجهیزات دیجیتالی ویژه کتابخانه‌های مساجد به ارزش سه و نیم میلیارد ریال در هفته کتاب و کتابخوانی است.
وی ادامه داد: توزیع کتاب در بین کتابخانه‌های مساجد استان، برگزاری طرح «آدینه کتاب» به منظور معرفی کتاب در مصلاهای نمازجمعه و برپایی غرفه در مصلای همدان در این دو جمعه برای معرفی کتابخانه‌های مساجد و معرفی پویش‌های مردمی هفته کتاب از دیگر ویژه برنامه‌های سراسری خواهد بود.
ناهیدی‌فر با اشاره به اینکه دو پویش مردمی همزمان در سراسر کشور در این هفته کلید خواهد خورد، اظهار کرد: پویش مردمی نذر کتاب در بخش‌های جمع‌آوری کتاب‌های فرسوده از منازل و کتابخانه‌های مساجد، اهدای کتاب به کتابخانه‌های روستایی و محروم، نذر کتاب در گردش که اطلاع‌رسانی آن بر عهده ائمه جماعت است، طرح کوله پشتی کتاب و تبادل کتاب به صورت خانه به خانه صورت خواهد گرفت.
وی بیان کرد: اجرای پویش مردمی و سراسری شنبه‌های با کتاب با هدف ترویج کتابخوانی فرهنگی ویژه نمازگزاران و اعضای کتابخانه‌های مساجد برگزار می‌شود و در این طرح کانون‌هایی که اعلام آمادگی کردند، مشارکت خواهند داشت.
مدیر ستاد هماهنگی کانو‌ن‌های فرهنگی هنری مساجد استان همدان افزود: ‌این انتظار وجود دارد که طرح شنبه‌های با کتاب، مانند طرح تلاوت نور که از سوی کانون‌های مساجد پیشنهاد و مورد استقبال واقع شد، نیز به یک جنبش پرشور در مساجد تبدیل شود.
وی بیان کرد: با توجه به تغییر دائمی کتابداران کانون‌های مساجد و لزوم آشنایی و یادگیری عملیات کتابداری در سالجاری آموزش کتابداران به صورت مجازی و از طریق لوح فشرده ای به نام «آنچه یک کتابدار مسجدی باید بداند» برگزار خواهد شد.

افتتاح کتابخانه در روستای گنبد
ناهیدی‌فر خاطرنشان کرد: از دیگر برنامه‌های استانی این هفته افتتاح کتابخانه روستایی در روستای گنبد، تقدیر از کتابداران برجسته استان، برگزاری نمایشگاه و فروشگاه کتاب در صحن و کتابخانه‌های کانون مساجد و برگزاری مسابقات کتابخوانی است.
سرپرست دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان همدان خاطرنشان کرد: ۲۹۳ کتابخانه مخزندار در سطح کتابخانه‌های مساجد استان داریم که‌ از این تعداد ۱۵۷ کتابخانه شهری و ۱۳۶ کتابخانه روستایی است و این کتابخانه‌ها در شش سطح درجه بندی شده اند.
ناهیدی‌فر ادامه داد: یک میلیون و ۵۰ هزار جلد کتاب در کتابخانه‌های مساجد برای ۵۵ هزار نفر عموم مردم عرضه می‌شود همچنین برخی از مساجد استان با توجه به اینکه شرایط ایجاد فضا مخزن‌دار نداشتند با ۱۹۱ کتابخانه باز در شبستان مساجد ارائه خدمات می‌دهند.
وی با بیان اینکه پیگیر برگزاری نمایش‌های مرتبط با مسئله کتابخوانی جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان در صحن عمومی مساجد هستیم، اظهار کرد: ما مسلمانان پیرو دینی هستیم که نخستین آیه‌ای که در آن نازل شد، تأکید ویژه بر امر خواندن و و امر مطالعه است.
ناهیدی‌فر با اشاره به اینکه هر کس با کتاب‌ها آرام بگیرد هیچ آرامشی را از دست نداده است، اضافه کرد: با رصد وضعیت جامعه امروز، متوجه می‌شویم بیشتر بیماری‌های روحی و منازعات ریشه در عدم اطلاع و آگاهی و بیشتر تعصبات غلط ناشی از عدم آگاهی افراد است.
وی بیان کرد: امروزه با توجه به امکانات تخصصی و کتابخانه‌های دیجیتال و اینترنتی همچنان سرانه مطالعه و رجوع خانواده‌ها به امر کتابخوانی کم است و برای افزایش آن باید برنامه‌های روزآمد، جذاب و موردپسند درباره نسل جوان داشته باشیم تا بتوانیم امر مطالعه را در بین خانواده ها ترویج دهیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: