کد خبر: 3936378
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷
کتاب «تاریخ مطبوعات استان همدان» نوشته مجید فروتن در 1100 نسخه و در 260 صفحه از مجموعه دانشنامه استان همدان به همت حوزه هنری این استان به چاپ رسید.

کتاب «تاریخ مطبوعات همدان»؛ رسانه استان در آینه تاریخبه گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی حوزه هنری استان همدان، مصطفی قهرمانی ارشد، مسئول واحد آموزش و پژوهش حوزه هنری استان همدان با بیان اینکه در این کتاب هر یک از نشریاتی که در همدان مجوز گرفته‌ یا در همدان انتشار یافته، معرفی کرده است، گفت: روزنامه «عدل مظفری» نخستین نشریه استان بود و در سال 1324ه‍.ق. در عصر مشروطه چاپ و منتشر می‌شد که نویسنده کوشیده است با استفاده از اسناد، تاریخ اخذ مجوز و انتشار، نشریات را ذکر کند.

وی کتاب را دارای سه فصل دانست و تصریح کرد: فصل نخست کتاب به پیشینه‌ نشریات کشور و استان و همچنین نقش مطبوعات محلی در توسعه جامعه اختصاص دارد. فصل دوم نیز به تاریخ چاپ همدان به‌عنوان زمینه‌‌ساز گسترش نشریات پرداخته است. فصل سوم در سه بخش، نشریات استان همدان را در سه بازه زمانی قاجار و مشروطه، پهلوی، انقلاب اسلامی معرفی کرده است.

قهرمانی ارشد با بیان اینکه مجموع نشریات معرفی‌ شده در کتاب 248 عنوان است که به تفکیک، 16 نشریه به دوره قاجار، 51 نشریه به عصر پهلوی و 181 نشریه به دوره انقلاب اسلامی تعلق دارد، افزود: نویسنده در پایان کتاب، سال شمار و رویدادهای مطبوعات استان همدان را فراهم کرده است و سپس بخشی را به نمایه‌ ادواری نشریات اختصاص داده است و تصاویر برخی نشریات نیز از عصر مشروطه تا امروز در پایان کتاب ضمیمه شده است.

کتاب «تاریخ مطبوعات استان همدان» با معرفی نشریات استان، از زمان چاپ نخستین روزنامه همدان تا امروز به عنوان بیست و دومین اثر دانشنامه استان همدان چاپ شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: