کد خبر: 3962941
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۶
کتاب «سفالگری و سفال در ایران و همدان» به همت فرهاد امینی به‌عنوان بیست و چهارمین اثر مکتوب دانشنامه استان همدان با موضوع سفال و سفالگری(دوره اسلامی) در ایران و همدان، به‌مناسبت هفته هنر انقلاب رونمایی می‌شود.

رونمائی از کتاب «سفالگری و سفال در ایران و همدان»به گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی حوزه هنری استان همدان، تیمور آقامحمدی، دبیر دانشنامه استان همدان با بیان اینکه این کتاب شامل 9 گفتار است و تلاش کرده با نگاهی نو و تحقیقی، سفالگری ایران، به‌ویژه همدان را در دوره‌ اسلامی بررسی و بازنویسی کند، اظهار کرد: مؤلف با دیدگاهی آکادمیک و نظا‌م‌مند، ابتدا به معرفی روش پژوهش در سفالگری دوره‌ اسلامی پرداخته و سپس سیر تاریخی ساخت سفال را تبیین کرده است.

آقامحمدی با اشاره به اینکه این کتاب، سفالگری ایران را در دوره‌ اسلامی به ترتیب در چهار گفتار معرفی و بررسی کرده است، افزود: سده‌‌های نخستین اسلامی (شامل دوره‌ اموی، اوایل دوره‌ عباسی، سفال‌های نیشابور و ساری)، دوره‌ سلجوقی و خوارزمشاهی، دوره‌ ایلخانی و تیموری، دوره‌ صفوی و قاجار که هر یک از این گفتارها به تنهایی پژوهشی مستقل و درخور به‌شمار می‌آید.

معاون فرهنگی حوزه هنری استان همدان، اصلاح دسته‌بندی‌های نادرست و رایج در عرصه سفال و سفالگری را از نقاط قوت و متمایز کتاب دانست و گفت: این اثر سفالگری استان همدان شامل داده‌های سفالی به‌دست‌ آمده از کاوش، سفال‌‌های موزه‌ای و سفال‌گری قدیم لالجین را در دو گفتار جداگانه، مطالعه و بررسی کرده است.

وی با بیان اینکه کتاب فوق در 584 صفحه و از مجموعه دانشنامه حوزه هنری استان همدان به چاپ رسیده است، یادآور شد: در بخش پیوست کتاب نیز بیش از 60 نگاره‌ رنگی سفال درج شده است و نمایگان و فرهنگ مختصر اصطلاحات نیز بخش پایانی کتاب را تشکیل داده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: