کد خبر: 4060342
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۳

کارگاه آموزشی توجیهی هیئت‌امنا و خدام بقاع متبرکه ملایر با هدف ارتقای برنامه‌های بقاع متبرکه در اداره اوقاف و امور خیریه ملایر برگزار شد.

جلسه توجیهی هیئت‌امنا و خدام بقاع متبرکه ملایربه گزارش ایکنا از همدان، کارگاه آموزشی توجیهی هیئت‌امنا و خدام بقاع متبرکه ملایر روز گذشته، هفتم خردادماه با هدف ارتقای برنامه‌های بقاع متبرکه با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان همدان در اداره اوقاف و امور خیریه ملایر برگزار شد.

حجت‌الاسلام سیدعلی حسینی، معاون فرهنگی و اجتماعی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان همدان در حاشیه برگزاری کارگاه آموزشی هیئت‌امنای بقاع متبرکه شهرستان ملایر با اشاره به اینکه در طول سال کارگاه‌های آموزشی برای هیئت‌امنای بقاع متبرکه هر شهرستان برگزار می‌شود، اظهار کرد: این کارگاه‌ها با هدف ارتقای کیفی دانش و آگاهی هیئت‌امنا و برگزاری بهتر برنامه‌ها در اداره بقاع برگزار می‌شود.

وی افزود: در سطح استان همدان ۱۹۸ بقعه داریم که ۳۴ بقعه مربوط به شهرستان ملایر است و از این تعداد بقاعی وجود دارد که جزء بقاع شاخص و دارای درآمد هستند.

معاون فرهنگی و اجتماعی اوقاف و امور خیریه استان همدان به پراکندگی بقاع متبرکه در سطح استان اشاره کرد و گفت: در شهرستان ملایر نیز بقاع متبرکه زیادی داریم که دو بقعه متبرکه امامزاده عبدالله و تکیه حضرت ابوالفضل(ع) در شهر ملایر جزء بقاع شاخص و دارای ظرفیت بالا هستند که از نظر فضای زیارتی و اقامتی فضای مطلوبی دارند.

وی اضافه کرد: برنامه و بودجه بقاع متبرکه در سال‌های گذشته توسط خود سازمان برای همه بقاع به‌صورت یکسان بود که در این راستا با توجه به نیاز بقاع در برخی سرفصل‌ها نیاز آن بقعه برآورده نمی‌شد و امکان داشت در حوزه عمرانی نیاز بقعه‌ای برآورده شود اما از نظر فرهنگی نیازمند بودجه باشد.

حجت‌الاسلام حسینی یادآور شد: در این راستا تکلیف شد که برنامه و بودجه توسط هیئت‌امنا هر بقعه و رئیس اداره شهرستان انجام شود تا همه سرفصل‌ها و نیاز بقعه با توجه به شناختی که مسئولان اوقاف شهرستان دارند برنامه‌ریزی و تقسیم‌بندی شود.

وی با بیان اینکه در خصوص تکیه حضرت ابوالفضل(ع) یک طرح جامع برای گسترش فضا و بازسازی این بقعه تهیه شده است، گفت: مشکلی که وجود دارد وجود چند ملک شخصی است که قرار شده این ملک‌ها الحاق شوند تا طرح جامع انجام شد که برای تملک این ملک‌ها پیگیری‌های لازم در حال انجام است.

حسینی در ادامه به نزدیک شدن به دهه کرامت و روز گرامیداشت بقاع متبرکه اشاره کرد و افزود: در این راستا همه ساله در سطح بقاع متبرکه استان برنامه‌های مختلف فرهنگی، جشن و… برگزار می‌شود.

وی با اشاره به برنامه‌های دهه کرامت در سطح بقاع متبرکه استان همدان از برگزاری برنامه‌های فرهنگی و مذهبی در ۱۲ بقعه شاخص این استان در این ایام خبر داد و تصریح کرد: این برنامه‌ها با حضور اقشار مختلف مردم برگزار می‌شود.

در ادامه امیر مهدوی، کارشناس فرهنگی اداره اوقاف و امور خیریه ملایر نیز به برگزاری کارگاه آموزشی هیئت‌امنای بقاع متبرکه ملایر اشاره کرد و گفت: این کارگاه با کیفیت خوبی برگزار شد و مسئولان هیئت‌امنای بقاع متبرکه مشکلات خود را مطرح کردند.

وی افزود: در این راستا قرار شد مشکلات حوزه‌های مختلف در سطح بقاع شهرستان پیگیری شود و از ظرفیت بقاع در برنامه‌های مناسبتی استفاده لازم صورت گیرد.

مهدوی با بیان اینکه در طول سال برنامه‌های مختلف فرهنگی از جمله نشاط معنوی، آرامش بهاری، سوگواره یاس نبوی و برنامه‌های ماه محرم و صفر و سایر ایام مناسبتی در بقاع برگزار می‌شود، گفت: در حوزه عمرانی نیز تاکنون اقدامات خوبی در بقاع متبرکه شهرستان انجام شده که در برخی بقاع نیز همچنان اقدامات عمرانی و بازسازی در حال انجام است.

وی بیان کرد: با توجه به نزدیک شدن به ایام تابستان نیز برنامه نشاط معنوی در سطح بقاع متبرکه و شاخص شهرستان امسال برگزار خواهد شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: