کد خبر: 3881009
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۹
تفکیک روزانه علائم کرونا نشان می‌دهد که چگونه بیماری کرونا از حالت بد به وخیم‌تر شدن می‌رود، این تفکیک روز به روز یا به عبارتی ردیابی ردپای ویروس کرونا می‌تواند به کنترل وضعیت بیماران جدید کمک کند.

ردپای کرونا در بدن؛ از تب و درد عضلانی تا علائم حاد تنفسی در کرونابه گزارش ایکنا از همدان، بیش از یک ماه است که ویروس تازه‌ای از خانواده ویروس‌های کرونا در جهان شیوع پیدا کرده است، منشاء این ویروس شهر «ووهان» چین بوده و تاکنون هزاران نفر را در چین و دیگر کشورهای جهان مبتلا کرده است.
تب شایعترین علامت این بیماری است، این(تب) شایع ترین علامت در بین بیمارانی است که ویروس جدید کرونا را در سراسر چین جابجا کردند و در نهایت به خارج از این کشور نیز صادر کردند.
بر اساس مطالعاتی که پزشکان چینی بروی این بیماری انجام داده‌اند مشخص شده است که در حدود ۹۹٪ از بیماران ناقل کرونا، درجه حرارت بدنی بالایی دارند در حالی که بیش از نیمی از آنها خستگی و سرفه خشک را تجربه کرده‌اند، حدود یک سوم نیز درد عضلانی و مشکل در تنفس را تجربه کرد.
تحقیقات مرکز کنترل بیماریهای چین نشان می‌دهد که حدود ۸۰٪ موارد کروناویروس خفیف است، حدود ۱۵٪ از بیماران به موارد شدید مبتلا شده‌اند و ۵٪ نیز به وخیم‌ترین حالت بیماری مبتلا هستند.
چگونگی پیشرفت علائم در بیماران
روز اول: بیماران تب دارند، همچنین ممکن است دچار خستگی، درد عضلانی و سرفه خشک شوند، اقلیت کوچکی از آنها ممکن است یک یا دو روز قبل دچار اسهال یا حالت تهوع شده باشند.
روز پنجم: بیماران ممکن است در تنفس دچار مشکل شوند، به خصوص اگر مسن باشند یا وضعیت سلامتی ضعیف و پیش بینی شده ای داشته باشند.
روز هفتم: طبق مطالعه دانشگاه ووهان، به طور متوسط قبل از بستری شدن بیماران در بیمارستان، یک دوره نهان رخ می‌دهد که وضعیت بیمار نسبتا پایدار است.
روز هشتم: در این مرحله ، بیماران مبتلا به موارد شدید (۱۵٪ طبق گفته‌های CDC چینی) دچار سندرم پریشانی حاد تنفسی می‌شوند (نوعی بیماری که با ظهور مایعات در ریه‌ها ایجاد می‌شود و اغلب کشنده است).
روز دهم: اگر بیماران علائم وخیم تری دارند ، یعنی زمان پیشرفت و حاد بیماری است که احتمالاً در بخش مراقبت‌های ویژه بستری می‌شوند، این بیماران احتمالاً از درد شکم و کاهش اشتهای بیشتر از بیماران دارای موارد خفیف رنج می‌برند.
روز هفدهم: به طور متوسط، افرادی که از ویروس بهبود می‌یابند، بعد از دو هفته از بیمارستان مرخص می‌شوند.
با این حال ، ممکن است اولین علائم بلافاصله پس از آلوده شدن فرد به وجود نیاید.
ممکن است یک بیمار معمولی بدون نشان دادن علائم به مدت پنج روز یا بیشتر از پنج روز پیش آلوده شده باشد، پس از بروز علائم، بسیاری می‌توانند تصور کنند دچار ذات الریه باشد اما با گذشت زمان فشار بر مریض را افزایش می‌دهد که به سرعت این بیماری را از ذات الریه جدا می‌کند.
به طور معمول ، اکثر بیمارستان‌ها با آنتی بیوتیک‌ها ذات‌الریه را درمان می‌کنند و شرایط بیماران تثبیت می‌شود و بعد به مرور بیماران شروع به بهتر شدن می‌کنند، با این حال، بیماران کروناویروس حتی بعد از دریافت درمان ماننددریافت مایعات یا استروئیدها بدتر شوند.
متأسفانه به‌تازگی چند مورد ابتلا به این ویروس در ایران نیز گزارش شده و موجب فوت چند ایرانی شده است
راه‌های مقابله با ویروس کرونا
برای مقابله با ابتلا به این ویروس باید ضمن رعایت بهداشت فردی، از تماس مستقیم با فرد مشکوک به سرماخوردگی یا آنفولانزا ممانعت کرد.
شست و شوی مرتب دست‌ها، پوشاندن دهان و بینی هنگام عطسه یا سرفه، دوری از افراد دارای علائمی شبیه آنفلوآنزا و خودداری از تماس محافظت نشده با حیوانات وحشی و اهلی از جمله رعایت موازین بهداشتی است که مردم باید به این موارد توجه جدی داشته باشند.
مردم باید از انجام کار‌های غیر ضرور در خارج از خانه و حضور در مکان‌های پر اذحام جلوگیری کنند.
افراد باید از برقرار ارتباط‌های مستقیم و مصافحه و دست دادن در برخورد‌ها خودداری کنند، مهم‌ترین اقدام برای مقابله با این ویروس جدی گرفتن نکات بهداشت فردی از سوی تک تک افراد است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: