کد خبر: 4059564
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۳
در راستای تولید دانش بنیان؛

با همت جوانان پرتوان مستقر در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی همدان، از دستگاه اختراع شده «شناسایی آلودگی در بطری صنایع غذایی» به‌وسیله هوش مصنوعی رونمایی شد.

ربات هوشمند شناسایی آلودگیبه گزارش ایکنا از همدان، به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد همدان از ربات هوشمند شناسایی آلودگی در بطری‌های صنایع غذایی رونمایی شد.

مجتبی اسماعیلی، مخترع این ربات و مسئول هسته فناور الکترونیک پردازش سبز مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی در مورد این ربات اظهار کرد: این دستگاه با کمک پردازش‌های هوش مصنوعی قادر به شناسایی آلودگی در بطری‌های صنایع غذایی است که موجب افزایش تولید محصولات، کاهش آلودگی و ارتقاء سطح کیفی محصولات می‌شود.

وی افزود: این دستگاه با استفاده از تکنولوژی پیشرفته در خط تولید شرکت‌های صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و نخستین نمونه آن در شرکت صنایع غذایی سحر همدان رونمایی شد.

اسماعیلی تشریح کرد: پیش از این افراد به صورت سنتی با استفاده از چشم ناخالصی‌ها را جداسازی می‌کردند که طبیعتاً با کاهش دقت همراه است اما به کمک این دستگاه آلودگی و ناخالصی‌های درون بطری‌های شیشه‌ای و ظروف مواد غذایی در بالاترین دقت ممکن شناسایی می‌شود.

اسماعیلی با بیان اینکه همه شرکت‌های مواد غذایی در سطح کشور می‌توانند از این فناوری استفاده کنند، اضافه کرد: این دستگاه به عنوان سامانه پردازش تصویر و هوش مصنوعی برای اولین بار در کشور پیاده سازی شده و کاربرد دارد و تولید صنایع غذایی را تا 4 برابر افزایش می‌دهد.

وی تصریح کرد: علاوه بر این خطای انسانی نیز حذف شده و 99 درصد می‌تواند آلودگی‌های قبل و بعد از پر شدن به کمک این ربات هوشمند شناسایی می‌شود و بطری معیوب را به صورت اتوماتیک از مدار تولید خارج می‌کند.

این مخترع جوان بیان کرد: دستگاه مذکور حاصل یک سال و نیم تلاش بر روی یک کار دانش بنیان است که هسته فناور الکترونیک پردازش سبز دانشگاه آزاد اسلامی همدان کار تحقیق و توسعه را به صورت علمی و در حوزه هوش مصنوعی بر روی آن انجام داده است و نخستین نمونه آن در کارخانه صنایع غذایی سحر همدان رونمایی شد.

اسماعیلی با اشاره به دقت فوق‌العاده بالای این ربات هوشمند اظهار کرد: دقت دستگاه بسیار بالاست به نحوی که یک دهم میلی‌متر را در زمان 0.2 ثانیه تشخیص می‌دهد، یعنی حتی یک تار مو را هم تشخیص و از خطوط و شیارهای بسیار ریز شیشه تمایز می‌دهد و به این صورت آلودگی‌ها را حذف می‌کند.

وی تصریح کرد: در شرایط سنتی حداقل دو نفر نیرو لازم بود تا بر روی خط تولید حضور داشته باشند و با چشم غیرمسلح بطری‌ها را رصد کنند که البته امکان خطا هم وجود داشت.

اسماعیلی با اشاره به تفاوت‌های این محصول با نمونه خارجی تشریح کرد: در این ربات هوشمند از هیچ اشعه مضری استفاده نشده و با بینایی ماشین و هوش مصنوعی آلودگی‌ها را کشف می‌کند و نیاز به استفاده از اشعه نداریم و البته این دستگاه دقت بسیار بالاتری از نمونه‌های خارجی دارد.

وی افزود: دستگاه‌های نمونه خارجی خطوط و شیارهای باریک موجود در بطری‌ها را بعضاً به اشتباه آلودگی تشخیص می‌دهند که این امر در دستگاه پردازش تصویری وجود ندارد، ضمن اینکه دستگاه ما سرعت فوق‌العاده بالایی در بحث پردازش تصویری دارد.

اسماعیلی با اشاره به هدف‌گذاری‌های بعدی هسته فناور مستقر در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی همدان اشاره کرد: بنا داریم این محصول را به عنوان محصول دانش بنیان توسعه دهیم و آن را جهت صدور به کشورهای دیگر آماده نماییم و در این مسیر بازارهای صادراتی کشورهایی که در حوزه صنایع غذایی فعال هستند را مد نظر قرار داده‌ایم.

اسماعیلی در پایان گفت: ساخت، فرایند هوش مصنوعی و یادگیری ماشین مقوله علمی جدیدی در دنیا به حساب می‌آید و بسیاری از کشورهای پیشرفته نیز فاقد این تکنولوژی هستند و امیدواریم توسعه این محصول باعث ایجاد اشتغال کیفی در کشور شود.

یادآور می‌شود؛ در این مراسم که با حضور ظاهر پورمجاهد معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان، ابوالفضل یدالهی اصلان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همدان، رئیس پارک علم و فناوری و جمعی از مسئولان صنایع و دانشگاه‌های همدان برگزار شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: