کد خبر: 4218975
تاریخ انتشار : ۰۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۱۱
رئیس دانشگاه بوعلی سینا همدان:

نگاه قرآنی رمز موفقیت شهید آیت‌الله رئیسی در مدیریت کشور بود

حسین رضوان گفت: در دولت شهید آیت‌الله رئیسی شاهد یک نگاه اعتقادی در مدیریت کشور بودیم که از قرآن نشئت می‌گرفت و همین مسئله رمز موفقیت این دولت بود.

حسین رضوان، رئیس دانشگاه بوعلی سیناحسین رضوان، رئیس دانشگاه بوعلی سینا همدان در گفت‌وگو با ایکنا از همدان با تسلیت شهادت آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی و هیئت همراه با اشاره به اقدامات رئیس‌جمهور در دولت سیزدهم اظهار کرد: باید به شرایطی توجه کنیم که شهید رئیسی دولت را تحویل گرفت، کشور از نظر اقتصادی به شدت دچار مشکلات زیادی بود، کشور در ایام کرونا بود، روزی حدود 700 نفر تلفات داشتیم و دچار بحران بودیم، دانشگاه‌ها و مدارس تعطیل بود.

وی ادامه داد: در روابط سیاسی و بین‌المللی دچار محدودیت جدی شده بودیم، درآمد اقتصادی کشور از فروش نفت بسیار پایین آمده بود که در این شرایط برای شخصی همچون آیت‌الله رئیسی که رئیس یکی از قوا بود و مسئولیتی در جامعه داشت، قرار گرفتن در قوه مجریه قدرت‌طلبی و حب جاه نبود، چراکه اگر ایشان علاقه‌مند به پُست و مقام بود هیچ دلیل منطقی برای پذیرفتن این مسئولیت وجود نداشت، اما ایشان احساس مسئولیت کرد و به‌عنوان یک مدیر توانمند، آگاه و متخصص وارد این حوزه شد و مسئولیت دولت را به عهده گرفت.

رضوان ادامه داد: به گفته خود آیت‌‎الله رئیسی از مقام پرسشگر، خود را به مقام پاسخگو تبدیل کرد. با ریاست ایشان در دولت سیزدهم بسیاری از مشکلات یا حل شد یا در روند حل مسئله قرار گرفته است؛ پیش از این بسیاری از روابط ما با کشورها منوط به FATF و برجام بود، حتی واکسن کرونا نیز برای ورود مشکل داشت، اما در دولت ایشان این مهم تسهیل شد.

وی با اشاره به اینکه در دولت آیت‌الله رئیسی تورم 59 درصدی رو به سیر نزولی قرار گرفت، بیان کرد: بسیاری از کارخانجات مجدد راه‌اندازی شد، پروژه‌هایی که بیش از ۲۰ سال از شروع آن می‌گذشت و نیمه‌تمام مانده بود مثل پروژه آب همدان که بیش از ۱۷ سال نیمه‌کاره رها شده بود با عزم جدی و در شرایطی راه‌اندازی شد که کشور با بحران‌های اقتصادی مواجه بود. 

رئیس دانشگاه بوعلی سینا همدان اظهار کرد: کشور ما از نظر دیپلماسی بین‌المللی امروز به جایگاهی رسیده است که عملیات وعده صادق را انجام می‌دهد. کسی که می‌توانست خود را کنار بکشد، فقط سؤال و انتقاد کند، اما شانه خود را زیر بار مسئولیت قرار داد و مسیر جامعه را عوض کرد؛ از ایشان به‌عنوان قهرمان ملی باید یاد کرد.

رضوان ادامه داد: همچنین در زمینه مسکن پیش از دولت شهید رئیسی منفی ۱۳ درصد بودیم، اما امروز به بالای ۴ درصد رسیده‌ایم با همان شرایط تحریم و مشکلاتی که از قبل بود اما موجب تعالی جامعه شد.

وی با اشاره به اجتماع میلیونی مردم در مراسم تشییع شهید جمهور و شهدای خدمت، گفت: اجتماع سه میلیونی مردم در مشهد، جمعیت بی‌نظیر تهران و سایر شهرها گویای این بود که مردم خادم خود را خوب تشخیص می‌دهند. امیدواریم مردم در انتخابات ریاست جمهوری فردی اصلح را انتخاب کنند که همچون آیت‌الله رئیسی در مسیر خدمت خالصانه به مردم حرکت کند.

رئیس دانشگاه بوعلی سینا همدان با بیان اینکه با اقداماتی که آیت‌الله رئیسی در مقام یک مدیر تراز انقلاب اسلامی در دولت سیزدهم انجام داد از ایشان با نام قهرمان مدیر در شأن نظام یاد می‌شود، ادامه داد: در ابتدای دولت سیزدهم همه دانشگاه‌ها شرایط بسیار خاصی را تجربه می‌کردند که تاکنون با آن مواجه نشده بودند. شیوع کرونا که آموزش‌های دانشگاهی را با چالش مواجه کرده بود و نزدیک به سه سال غیرحضوری بود که علی‌رغم حضور نداشتن دانشجو با بحران بودجه مواجه بودیم، اما با درایت رئیس‌جمهور شهید به نحو خوبی مشکلات دانشگاه‌ها یکی پس از دیگری مرتفع شد. برخی از پروژه‌های دانشگاه بوعلی که بیش از ۱۰ سال مسکوت مانده بود با آمدن آیت‌الله رئیسی به همدان همه فعال شد و به بهره‌برداری رسید؛ از جمله پروژه دانشکده شیمی که بیش از ۹۰ درصد آن پیش رفته بود، فاز دوم دانشکده مهندسی نیز به تمام رسید.

رضوان با اشاره به اینکه بیش ‌از ۷۰۰ نفر به ظرفیت خوابگاهی این دانشگاه اضافه شد، گفت: طی یک سال دو خوابگاه با ظرفیت هر کدام ۳۵۰ نفر در دانشگاه بوعلی سینا همدان به همت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) ایجاد شد. همچنین مشکلات بودجه‌ای جبران شد و آزمایشگاه‌های مرکز بیولوژیک دامپزشکی و برخی دانشکده‌ها مجهز شدند، اکنون نیز با پروژه مولدسازی به دنبال ایجاد خوابگاه متأهلی هستیم.

وی بیان کرد: مدیریت آیت‌الله رئیسی موجب شد مطالبات و معوقات کاملاً پرداخت شود و بودجه‌ها در وضعیت بهتری قرار گیرد و امروز وضعیت دانشگاه‌های کشور در سطح متعادلی قرار دارند. در سال‌های گذشته دانشگاه بوعلی خیلی اراده‌ای برای گرفتن دانشجویان خارجه نداشت و به‌صورت بورسیه با معرفی وزارت علوم تحصیل می‌کردند، اما با پیگیری وزارت علوم این پروژه در بوعلی فعال شد.

رضوان گفت: تعداد این دانشجویان در سال گذشته ۶۰ نفر و امسال به ۶۶۰ نفر رسیده است که از ۱۴ کشور در سه مقطع از رشته‌های مختلف حضور دارند، در این زمینه هدف‌گذاری برای جذب دو هزار دانشجو در سال ۱۴۰۴ است که در زمینه اقتصادی آثار بسیار مثبتی برای استان خواهد داشت.

رئیس دانشگاه بوعلی سینا همدان تصریح کرد: در دولت شهید آیت‌الله رئیسی یک نگاه اعتقادی را شاهد بودیم و رمز موفقیت این دولت همین نگاه اعتقادی بود که از قرآن نشئت می‌گرفت، این مسئله در سیاست‌های خارجی هم نمایان بود. نگاه قرآنی آیت‌الله رئیسی برگرفته از آیه 141 سوره نساء «وَلَنْ يَجْعَلَ اللَّهُ لِلْكَافِرِينَ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ سَبِيلًا؛ خداوند هیچ‌گاه برای کافران نسبت به اهل ایمان راه تسلط باز نخواهد نمود» بود. با این پیام قرآن دولت پای کار دفاع از فلسطین و در تعامل با کشورها در حمایت از غزه و مقاومت قرار گرفت و از جنبش‌های آزادی‌بخش حمایت کرد و مهم‌ترین رمز موفقیت دولت ایشان بود.

وی با اشاره به سفر استانی شهید جمهور به همدان طی سال گذشته گفت: آنچه که در سفر آیت‌الله رئیسی به همدان برایم جالب بود اشتیاق، انگیزه و تلاش دولت بود که به‌دنبال اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام و به اتمام رساندن آنها تلاش می‌کرد. سفر ایشان به همدان یک تحول بود، ۱۴ هزار میلیارد به همدان بودجه تزریق شد که این مسئله در دانشگاه هم مشهود بود و آثار مثبت آن جریان پیدا کرد.

رضوان از راه‌اندازی پروژه جدیدی در دانشگاه بوعلی سینا خبر داد و یادآور شد: مرکز همایش‌هایی با استانداردهای جهانی در این دانشگاه افتتاح خواهد شد که به نام شهید آیت‌الله سید‌ابراهیم رئیسی نام‌گذاری می‌شود.

انتهای پیام
captcha