کد خبر: 4225615
تاریخ انتشار : ۱۸ تير ۱۴۰۳ - ۱۲:۰۵

سامانه گشت ارشاد مسئولان در همدان رونمایی می‌شود

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر همدان گفت: طی هفته امر به معروف از سامانه ارتباطی «سو» که راه ارتباطی و ارائه گزارشات مردمی در حوزه امر به معروف و نهی از منکر مسئولان است، رونمایی می‌شود.

میثم صابریون، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان همدان،به گزارش ایکنا از همدان، میثم صابریون، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان همدان، امروز، ۱۸ تیرماه در نشست خبری تشریح برنامه‌های هفته احیای این فریضه اظهار کرد: شعار این هفته «نهضت حسینی و گفتمان زینبی» است، برنامه‌های این هفته هر روز با شعار محوری آن روز برگزار می‌شود.

وی افزود: روز اول هفته احیای امر به معروف و نهی از منکر به نام پوشش اسلامی و خانواده پایدار، روز دوم جوانی جمعیت و جامعه پویا، روز سوم نظارت همگانی جامعه متعالی، روز چهارم صیانت از حقوق عامه و فسادستیزی، روز پنجم آموزش عمومی و توانمندسازی اجتماعی، روز ششم مردم‌محوری و تشکل‌ساز، روز هفتم قانون‌گرایی و حمایت از شهروند مسئول و روز هشتم آگاهی‌بخشی بهبودی سرمایه اجتماعی نام‌گذاری شده است.

صابریون با اشاره به اینکه 65 عنوان برنامه طی این هفته در عرصه‎های مختلف برگزار می‌شود، گفت: این ستاد با سه رویکرد تشکیل شده است؛ امر به معروف مردم بر مردم، دولت بر مردم و مردم بر دولت با عنوان گشت ارشاد مسئولان که در ماده ۸ قانون به آن پرداخته شده‌ است به‌عنوان مهم‌ترین رویکرد ستاد در استان است.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان همدان با اشاره به یکی از اهداف ستاد، یادآور شد: همچنین مردمی‌سازی امر به معروف از دیگر اهداف اصلی ستاد است. این رویکرد با آموزش مطالبه‌گری، فرهنگ‌سازی و حمایت از امر به معروف محقق خواهد شد.

وی با اشاره به 4 اصل ستاد امر به معروف بیان کرد: ستاد در ابتدا بسترسازی، تسهیل‌گری، پشتیبانی و در نهایت حمایت را به ترتیب دنبال می‌کند. در این زمینه طی سال گذشته در هماهنگی بین دستگاه‌ها ۳۲ جلسه با عنوان شورای امر به معروف برگزار شد. ‌همچنین برای اولین بار در استان از آمران به معروف و ناهیان از منکر در ۹ قشر تجلیل شد.

صابریون با اشاره به برنامه‌های اجرایی این ستاد طی سال گذشته اظهار کرد: 30 سخنرانی در حوزه امر به معروف با سخنرانی نماینده ولی فقیه در استان برگزار شده است، همچنین آمران ستاد در ۹ شهرستان استان معارفه شده‎‌اند. تهیه ماهنامه و ارائه اقدامات ماهانه این ستاد نیز از جمله اقدامات انجام شده در سال‌ جاری است.

وی از فعالیت 124 شورای امر به معروف در استان خبر داد و گفت: جذب و تخصیص بودجه استانی به مبلغ ۲۱۰ میلیون تومان انجام شد که به هر ستاد مبلغ ۳۰ میلیون تومان تجهیزات ارائه شد. دو نشست فصلی با حضور دبیران ستاد شهرستان‌ها طی سال گذشته برگزار شده است.

صابریون با بیان اینکه طی سال گذشته اداره حقوقی و معاضدت قضایی ۱۱۷ گزارش مردمی را ثبت کرده است، یادآور شد: ۶۲ پرونده غیر قضایی نیز در ستاد تشکیل شده است؛ ۱۲۱ مورد مشاوره حقوقی به‌صورت حضوری و ۳۴ مورد مشاوره تلفنی ارائه شده ‌است. تیمی از وکلای جهادی به تعداد ۵۰ نفر در ستاد فعالیت دارند.

وی با اشاره به اینکه شیوه‌نامه کمیته احراز امر به معروف با عنوان جانبازی و شهادت در استان تهیه و تدوین شده است، گفت: دو دوره تربیت مربی عفاف و حجاب، برگزاری دو میز خدمت در سال گذشته، جلسات مستمر با کانون‌های عفاف و حجاب و... از جمله برنامه‌های اجرایی این ستاد است.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان همدان با اشاره به فعال بودن گشت ارشاد مسئولان یادآور شد: شهید جمهور در آخرین سخنرانی خود در ستاد امر به معروف تأکید داشت امر به معروف از مسئولان آغاز شود. سال گذشته ۱۵ مدیر به این اداره دعوت شدند، این دعوت‌ها در موضوعات مختلف استان بوده است، در مواردی که منکری مشکل‌ساز شده و یا سایر مسائل از جمله مسئله آب همدان مدیرانی که ترک فعل داشتند به ستاد احضار شدند. یا در ماه رمضان ترک فعل دو مدیر استان به مجموعه دادستانی ارجاع شد.

وی بیان کرد: گزارشات مردمی باید به‌صورت مکتوب به ستاد در زمان اداری تحویل داده شود، آمران به معروف مسئولان در صورت دارا بودن مستندات، آن را نیز ارائه کنند. توجه داشته باشیم ستاد امر به معروف نقش بازرسی و حراست از دستگاه‌ها را ندارد بلکه راه ارائه گزارش از سوی مردم به مراجع را باز می‌کند، در اصل نقش واسطه‌گری دارد و نقش اقامه آن را ندارد.

صابریون تصریح کرد: طی هفته امر به معروف در سال‌ جاری چهار ستاد شهرستانی افتتاح خواهد شد. همچنین از سامانه ارتباطی «سو» که راه ارتباطی و ارائه گزارشات مردمی در حوزه امر به معروف و نهی از منکر مسئولان است، رونمایی می‌شود. مردم برای ارائه گزارشات خود می‌توانند نرم‌افزار سو را در تلفن همراه خود نصب کنند.

وی ادامه داد: دستگاه‌ها در این سامانه سو عضویت دارند، در حال حاضر ۵۹ دستگاه عضو هستند، ستاد گزارشات مردمی را به دستگاه‌های مربوطه ارسال می‌کند تا در فرصت مقتضی پیگیری خود را اعلام کنند. در این سامانه گزارشگر آمر به معروف در جریان روند کار قرار می‌گیرد.

صابریون با تأکید بر اینکه مشکلات پیش آمده در ابتدا از سوی مردم از طریق خود دستگاه باید پیگیری شود، گفت: اگر از طریق حراست و بازرسی دستگاه مسئله حل نشد و به نتیجه نرسیدند در این صورت به ستاد مراجعه کنند، در این صورت ستاد از جهت حمایت از آمر وارد می‌شود.

انتهای پیام
captcha