کد خبر: 3983290
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۱

تربیت نخبگان حافظ قرآن؛ اولویت مؤسسه امام حسن مجتبی(ع) ازندریان

مدیر مؤسسه امام حسن مجتبی(ع) ازندریان بیان کرد: هدف از راه‌اندازی این مؤسسه، تربیت نخبگان قرآنی با اولویت حفظ قرآن کریم است.

تربیت حافظان قرآنی؛ اولویت موسسه امام حسن مجتبی(ع) ازندریانسال‌هاست که مؤسسات قرآن در سراسر کشور به‌عنوان مؤسسات فرهنگی و آموزشی، و با هدف ترویج فرهنگ قرآن و ایجاد ارتباط هرچه عمیق‌تر و ماندگارتر نسل جوان با قرآن کریم، مصون ساختن دل و جان آنان در برابر انواع خطرات و آفات فرهنگی با هدف ترویج و آموزش فرهنگ قرآنی و اسلامی در سراسر کشور زیر نظر ادارات و نهادها از جمله سازمان تبلیغات اسلامی، اوقاف، مراکز جامعةالقرآن و دارالقرآن و... شکل گرفته و زیر نظر مربیان و اساتید قرآنی فعالیت می‌کنند.

به تدریج در نقاط مختلف کشور این مراکز گسترش یافتند و امروز در شهرهای مختلف کشور شاهد فعالیت‌های این مراکز قرآنی و تربیت نخبگان قرآنی هستیم. شهرستان ملایر نیز با داشتن مؤسسات، خانه‌ها و مراکز قرآنی و... طی سال‌های اخیر موفقیت‌های خوبی را در راستای ترویج فرهنگ قرآنی داشته که حاصل این موفقیت‌ها تربیت صدها حافظ قاری و اساتید قرآنی است.

سیدحامد میربهمنیان، یکی از نخبگان جوان قرآنی استان همدان و اصالتاً کبودرآهنگی است که 30 سال سن دارد و فعالیت‌های قرآنی خود را در زمینه‌های قرائت، روخوانی و آموزش قرآن از دوره نوجوانی آغاز کرده است و توانسته در سال 92 در سن 22 سالگی طی مدت 10 ماه حافظ کل قرآن شود.

وی فعالیت‌های قرآنی خود را با اولویت حفظ قرآن کریم با مؤسسه بیت‌الاحزان شهر شیراز از سال 92 شروع کرده و به مدت چهار سال در این شهر فعالیت داشته است.

بعد از آن حدود یک سال و نیم در مؤسسه نورالزهرای تهران فعالیت‌های قرآنی داشته و بعد از آن به مدت دو سال نیز با عزیمت به شهر ملایر در مدرسه شبانه‌روزی حفظ قرآن کریم روستای حسین‌آباد ناظم فعالیت داشته است و این روزها با هدف ترویج فرهنگ قرآنی فعالیت‌های خود را به‌عنوان مدیر مؤسسه قرآنی امام حسن مجتبی(ع) شهر ازندریان ادامه داده است تا بتواند همچنان در مسیر ترویج قرآن و تربیت حافظان قرآنی گام بردارد.

شهر ازندریان شهری با مردمان مأمن و خداجویی است که با داشتن یک مرکز قرآنی با نام «جامعةالقرآن کریم و اهل بیت(ع)» تاکنون نخبگان و حافظان قرآنی زیادی را پرورش داده است.

در حال حاضر نیز حدود دو ماهی است که با پیگیری مسئولان قرآنی شهرستان ملایر این شهر دارای یک مؤسسه قرآنی با عنوان مؤسسه امام حسن مجتبی(ع) شده است و این یک نعمت بزرگ و ارزشمند برای پرورش استعدادهای قرآنی این شهر افتخاری بزرگ برای جامعه قرآنی این شهرستان است.

تربیت حافظان قرآنی؛ اولویت موسسه امام حسن مجتبی(ع) ازندریانحجت‌الاسلام سیدحامد میربهمنیان، مدیر مؤسسه قرآنی امام حسن مجتبی(ع) شهر ازندریان، در گفت‌وگو با ایکنا از همدان، با اشاره به اینکه این مؤسسه هم‌زمان با سالروز ولادت امام حسن مجتبی(ع) در خردادماه امسال افتتاح شد، اظهار کرد: هدف از راه‌اندازی این مؤسسه، تربیت نخبگان قرآنی با اولویت حفظ قرآن کریم است.

مدیر مؤسسه قرآنی امام حسن مجتبی(ع) شهر ازندریان با بیان اینکه هنوز ثبت رسمی این مؤسسه انجام نشده و طی روزهای آینده شاهد ثبت رسمی این مؤسسه خواهیم بود، گفت: این مؤسسه زیر نظر اداره تبلیغات اسلامی ملایر فعالیت دارد.

وی با اشاره به اینکه در طی دو ماه گذشته از زمان افتتاح این مؤسسه فعالیت‌های خوبی در این مؤسسه انجام شده است، افزود: اولویت اول ما در راستای راه‌اندازی این مکان تربیت حافظان قرآن کریم به‌ویژه از سنین کودکی است که برگزاری محافل انس با قرآن، حضور قاری بین‌المللی مهدی ساعد در محفل انس با قرآن، برگزاری برنامه‌های مختلف فرهنگی و مناسبتی و جذب قرآن‌آموزان از جمله برنامه‌های انجام شده در این مؤسسه است.

میربهمنیان با بیان اینکه در حال حاضر حدود یکصد نفر در این مؤسسه عضو شده‌اند، افزود: برنامه‌های خوبی را برای این مؤسسه در دستور کار داریم که منتظر ثبت رسمی آن هستیم.

وی با بیان اینکه یکی از برنامه‌های ما برای این مؤسسه راه‌اندازی شعب زیر نظر این مؤسسه در روستاهای اطراف شهر ازندریان است، گفت: قرار است در هر روستا با هدف آموزش برنامه‌های قرآنی و شناسایی استعدادها یک شعبه را راه‌اندازی کنیم.

میربهمنیان با اشاره به اینکه علاوه بر برنامه‌های قرآنی اجرای برنامه‌های فرهنگی نیز در دستور کار این مؤسسه قرار دارد، گفت: راه‌اندازی کلاس‌های زبان انگلیسی، راه‌اندازی مهد قرآن دوره پیش‌دبستانی، همکاری با نهادها و ادارات در راستای ترویج فرهنگ قرآنی، برگزاری مسابقات مختلف قرآنی با توجه به ظرفیت‌های خوب شهر ازندریان و فراهم کردن بستری برای برگزاری مسابقات قرآنی شهرستان و حتی استان در این شهر، دعوت از قاریان بین‌المللی، حافظان و اساتید قرآنی در برنامه‌های مختلف این مؤسسه و محافل قرآنی و... از برنامه‌های آتی این مؤسسه است.

مدیر مؤسسه قرآنی امام حسن مجتبی(ع) ازندریان با بیان اینکه در حال حاضر 10 نفر از اساتید در این مؤسسه فعالیت دارند، گفت: با توجه به وجود مرکز جامعةالقرآن بانوان در این شهر در نظر داریم که این مرکز نیز با همراهی این مؤسسه فعالیت‌های خود را در آینده ادامه دهد و شاهد ایجاد شبکه منسجم قرآنی در شهر ازندریان باشیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر فعالیت این مؤسسه مختص آقایان است و به‌زودی شاهد فعالیت حوزه بانوان این مؤسسه نیز خواهیم بود، گفت: همه سنین می‌توانند از برنامه‌های قرآنی این مؤسسه استفاده کنند.

اجرای طرح تابستانی حفظ قرآن

وی با اشاره به برگزاری دوره 35 روزه حفظ قرآن این مؤسسه در ایام تابستان، گفت: این طرح برای رده سنی 9 تا 17 سال و شامل یک دوره حفظ جزء یک و جزء 30 قرآن کریم است که با توجه به استقبال خوب از این طرح 50 نفر در این دوره ثبت ‌نام کرده‌اند.

مدیر مؤسسه قرآنی امام حسن مجتبی(ع) شهر ازندریان با بیان اینکه این دوره از 12 تیرماه شروع شده است، گفت: علاوه بر حفظ، برنامه روخوانی، روان‌خوانی، کلاس‌های اخلاق، احکام و عقاید نیز از دیگر برنامه‌های این دوره در مؤسسه برای قرآن‌آموزان در فصل تابستان است.

وی همچنین برگزاری مسابقات ورزشی جام غدیر و برنامه‌های فرهنگی و جذاب، برگزاری جشن‌های مناسبتی در دهه ولایت و... را از دیگر برنامه‌های تابستانه این مؤسسه برشمرد.

تربیت حافظان قرآنی؛ اولویت موسسه امام حسن مجتبی(ع) ازندریان

تربیت حافظان قرآنی؛ اولویت موسسه امام حسن مجتبی(ع) ازندریان

تربیت حافظان قرآنی؛ اولویت موسسه امام حسن مجتبی(ع) ازندریان

تربیت حافظان قرآنی؛ اولویت موسسه امام حسن مجتبی(ع) ازندریان

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :