کد خبر: 4038071
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۴

حافظ روشندل قرآن کریم در ملایر با بیان اینکه با توجه به نبودن امکانات امروز، در سال 71 با گوش فرا دادن به نوار صوتی توانستم جزء 30 قرآن را حفظ کنم، گفت: در حال حاضر حافظ 15 جزء هستم و قصد دارم به‌صورت جدی تا حافظ کل قرآن شدن ادامه دهم.

آغاز حفظ قجلسات قرآن حافظ روشن دل ملایریرآن با سوره‌های کوتاه؛ مسیر حافظ روشندلی که از سال 71 تاکنون ادامه داردگاهی خداوند نعمتی را از برخی افراد می‌گیرد اما در مقابل نعمت‌های دیگری را به آنها می‌بخشد و این حکمت پروردگار است که خود می‌داند بندگانش را چگونه در عالم در نزد دیگران عزیز و محبوب کند.

هستند افرادی که هرگز به محدودیتی که برایشان ایجاد شده توجه نکرده و با توانمندی و خودباوری پله‌های ترقی را طی کرده‌ و به موفقیت‌های دست پیدا می‌کنند که شاید در باور خیلی‌ها نمی‌گنجد.

ولی‌الله غیاثوند، یکی از روشندلان شهر ملایر است که در حال حاضر حافظ 15 جزء قرآن بوده و هدفش ادامه حفظ قرآن تا اتمام و حافظ کل شدن است. او که متولد سال 1359 است در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا از همدان از فراز و نشیب‌های زندگی‌اش با وجود نابینایی و تبدیل محدودیت به فرصت با توکل بر خدا و ائمه اطهار(ع) و به خودباوری و تلاش می‌گوید.

وی که از سن کودکی حفظ سوره‌های کوتاه را شروع کرده است، گفت: سوره‌های قرآن را با شنیدن تلاوت دیگران و چند بار تکرار و تمرین حفظ می‌کردم. با توجه به نبودن امکانات امروز در سال 71 با گوش فرا دادن به نوارهای صوتی توانستم جزء 30 قرآن را حفظ کنم. در سال 72 در ماه مبارک رمضان بود که در مسجد جامع در کلاس‌های قرآن و در ادامه آن در تالار حکیم در کلاس‌های آموزش قرآن شرکت کردم و با استاد بنیادی از اساتید برجسته قرآن که در حال حاضر نیز در تهران ساکن است، آشنا شدم.

این حافظ روشندل قرآن کریم با بیان اینکه این استاد قرآنی با همه بزرگواری و دلسوزی که داشت وقتی علاقه من را به قرآن دید بسیار تشویقم کرد، اظهار کرد: با توجه به صوت زیبایی که در خواندن قرآن داشتم از صوتم خوشش آمد. تشویق‌های این استاد باعث هموار شدن راه من شد تا به حفظ قرآن علاقه بیشتری پیدا کنم؛ در این راستا حفظ قرآن را ادامه دادم و تا سال 76 توانستم حافظ 12 جزء قرآن شوم.

حفظ قرآن را تا حافظ کل شدن ادامه می‌دهم

وی با بیان اینکه سال 76 ازدواج کردم و با توجه به وجود مشکلات، در بین حفظ قرآن وقفه افتاد، تصریح کرد: با این حال بعد از چند سال دوباره حفظ قرآن را ادامه دادم و در حال حاضر حافظ 15 جزء هستم و قصد دارم به‌صورت جدی ادامه حفظ قرآن را تا حافظ کل قرآن شدن داشته باشم.

غیاثوند ادامه داد: از همان سال‌های دهه 70 که با حضور در کلاس‌های قرآن در عرصه قرآن فعالیت‌های فرهنگی و قرآنی نیز داشتم با استاد بنیادی به شهرهای مختلف می‌رفتم که مورد تشویق بسیاری از مسئولان و مردم در شهرهای مختلف قرار گرفتم. چند بار نیز از سوی مسئولان برنامه‌های صداوسیما و... مورد تشویق قرار گرفتم و این انگیزه من را برای رسیدن به موفقیت‌های بیشتر بالا می‌برد.

وی با بیان اینکه در مسابقات قرآن در حوزه‌های مختلف اوقاف، مطلع‌الفجر و... توانستم رتبه‌هایی کسب کنم، گفت: این رتبه‌ها به خاطر صوتم و هم به خاطر حفظ بودن آیات قرآن بود.

این حافظ قرآن در ادامه با اشاره به مهجوریت قرآن در جامعه، افزود: قرآن کتاب آسمانی ما و راهنمای بشریت است و دوای تمام دردهاست، اگر مردم با قرآن انس بگیرند مشکلات و دردهای امروز رفع می‌شود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر نیز عضو مجمع قاریان و حافظان قرآن شهرستان هستم و افتخار این را دارم که از محضر اساتید قرآنی شهرستان بهره می‌گیرم. کسی که در زندگی با قرآن در زندگی مأنوس باشد قطعاً می‌تواند با همه مشکلات دست و پنجه نرم کند و بر مشکلات فائق آید.

آثار قرائت قرآن بر زندگی

غیاثوند افزود: هر کس قرآن بخواند فقیر نمی‌شود و به برکت قرآن روزی‌اش می‌رسد، انس با قرآن به زندگی آرامش می‌دهد. خواندن تمام آیات قرآن آرامش‌بخش است؛ من با یک سری از آیات انس و آرامش بیشتری دارم و وقتی سوره یاسین و آیت‌الکرسی را می‌خوانم به آرامش بیشتری رسیده و در سایه خواندن همین آیات بر بسیاری از مشکلات غلبه کرده‌‌ام. حافظ قرآن بودن با عمل به قرآن تکمیل می‌شود و ارزش پیدا می‌کند، همیشه سعی کردم تا جایی که بتوانم عامل به قرآن باشم.

وی با بیان اینکه خداوند سه فرزند دختر به وی عطا کرده است، گفت: فرزندان من مایه برکت در زندگی‌ام هستند، دختر بزرگ من 23 ساله و طلبه حوزه علمیه بوده و دو دختر 18 و 15 ساله نیز دارم که در حال تحصیل هستند.

این حافظ روشندل قرآن کریم ملایری با بیان اینکه در کنار حفظ قرآن در مراسم‌ و برنامه‌های مذهبی کار روضه‌خوانی مشغول هستم، افزود: طبق تأکید پیامبر گرامی اسلام قرآن و عترت باید در کنار هم باشند.

یادآور شد: در حال حاضر نیز با خط بریل می‌توانم به راحتی آیات قرآن را بخوانم و امیدوارم بتوانم در راه خدا و ترویج فرهنگ قرآن و اهل‌ بیت(ع) گام‌های بیشتری بردارم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: