سیاست‌های اقتصادی باید گرانی‌ها و تورم در جامعه را کنترل کند
کد خبر: 4060014
تاریخ انتشار : ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۷

سیاست‌های اقتصادی باید گرانی‌ها و تورم در جامعه را کنترل کند

نماینده ولی فقيه در استان و امام جمعه همدان تاکید کرد: اسلام به مسئله رفاه اقتصادی جامعه توجه ویژه‌ای دارد و در برخی از روایات آمده که مسئولان موظفند رفاه اقتصادی را در جامعه فراهم کنند و سیاست‌های اقتصادی نیز باید به نحوی باشد که گرانی‌ها و تورم در جامعه کنترل شود.

حجت الاسلام حبیب الله شعبانی امام جمعه همدانبه گزارش ایکنا از همدان، حجت‌الاسلام والمسلمین  حبیب‌الله شعبانی موثقی، امروز ۶ خردادماه در خطبه‌های نماز جمعه در جمع نمازگزاران اظهار کرد: اسلام به مسئله رفاه اقتصادی جامعه توجه ویژه‌ای دارد و در برخی از روایات آمده که مسئولان موظفند رفاه اقتصادی را در جامعه فراهم کنند و سیاست‌های اقتصادی نیز باید به نحوی باشد که گرانی‌ها و تورم در جامعه کنترل شود.

وی تاکید کرد: از دیدگاه اسلام و امام جعفر صادق(ع) برای حرکت در راستای معنویت، رفاه اقتصادی ضرورت دارد چرا که اگر جامعه رفاه اجتماعی حتی به صورت نسبی نداشته باشد حرکتش به سمت معنویت کند و حتی متوقف می‌شود.

شعبانی با تاکید بر اینکه صرفا با دستور دادن مسئولان مشکلات اقتصادی حل نمی‌شود افزود: سیاست‌های اقتصادی باید تبیین شود تا گرانی‌ها کنترل شود، از منظر امام صادق(ع) گرانی‌ها باعث بداخلاق شدن افراد می‌شود، اگر قیمت‌ها گران باشد و درآمد مردم کفاف مخارج ضروری زندگی را ندهد، امانتداری در جامعه آسیب می‌بیند و ممکن است برخی از افراد به سمت احتکار حرکت کنند یا به سمت خریدهای بیش از اندازه سوق یابند.

امام جمعه همدان یادآور شد: وقتی مردم اعتماد نکنند و گرانی‌های ماهانه و هفتگی ایجاد شود، جامعه زجر می‌کشد که این نشان می‌دهد از نظر اسلام گرانی مسئله‌ای منفی است و باید برای آن تدبیر کرد.

وی ادامه داد: بر اساس فرمایشات امام صادق(ع) نخستین مسئله که جامعه به آن نیاز دارد امنیت است، اگر امنیت در جامعه‌ای نباشد رشد اقتصادی و توسعه فرهنگی رخ نخواهد داد.

شعبانی با بیان اينکه یک بخش مهم برطرف کردن مشکلات اقتصادی به مسئولان و سیاست‌های اقتصادی دولت بازمی‌گردد، افزود: اما بخش دیگر خود جامعه است و باید مردم هم مسائلی را رعایت کنند و این موارد باید در کنار هم باشد.

وی یادآور شد: امام صادق(ع) در این باره می‌فرمایند که باید کار را جدی گرفت و مشکلات اقتصادی در پی کار و تلاش برطرف می‌شود و با نشستن و تنبلی کردن مشکلات حل نخواهد شد.هر فردی دنبال روزی حلال نباشد، دعایش مستجاب نخواهد شد بنابراین اگر برنامه اقتصادی منسجم که در بازار خود را نشان دهد نداشته باشیم، با دعا کردن و تقاضا کردن و سخنرانی مشکلات برطرف نمی‌شود.

وی ادامه داد: توصیه دیگر امام صادق(ع) جلوگیری از اسراف است چرا که مصرف در اسلام باید در حد اعتدال و نیازهای جامعه باشد.

شعبانی موثقی در ادامه سخنانش تاکید کرد: دومین موردی که جامعه به آن نیاز دارد عدالت و مبارزه با فساد و مفسدین است و مورد سوم فراوانی کالاست، بر این اساس باید در بازار کالا وجود داشته باشد و این موضوع نیاز جامعه اسلامی است.

اقتصاد مقاومتی در راستای مبارزه با اقتصاد متزلزل

شعبانی با بیان اينکه اقتصاد متزلزل آزاردهنده است و باید برای مقابله با این اقتصاد برنامه ریزی کرد، افزود: اقتصاد مقاومتی مد نظر رهبری در همین راستا عنوان شده است، این اقتصاد در برخورد با تحریم، احتکار، تهدید و شبهه‌های اقتصادی متزلزل تعریف شده و تحت تأثیر رفتارهای خارج از کشور قرار نمی‌گیرد، بلکه قوی، پایدار و ثابت عمل می‌کند.

وی تاکید کرد: در اجرای طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها باید دولت مراقبت کند که سایر هزینه‌ها افزایش نیابد.

لزوم توجه دولت به تامین مسکن

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان با تأکید بر لزوم توجه به تأمین مسکن در جامعه و لزوم توجه مسئولان به این مهم گفت: مشکل مسکن از مشکلات جدی جوانان ماست که توجه بیش از پیش مسئولان را می طلبد.

وی ادامه داد: امام صادق(ع) در توصیه‌های دینی خود همگان را به انصاف و آینده‌نگری توصیه کرده‌اند، در حالی که می‌بینیم برخی از افراد برنامه اقتصادی ندارند که در نتیجه ورشکسته خواهند شد. برای کسب روزی حلال باید برنامه داشت، امام صادق(ع) به رزق حلال تأکید بسیاری دارند و خودشان نیز کشاورزی می‌کردند.

وی تاکید کرد: اسلام برای پیشرفت جامعه مردم را دعوت به تولید می‌کند، باید در جامعه رفاه نسبی باشد و اسلام این رفاه را یک ضرورت می‌داند.

شعبانی یادآور شد: اقتصاد مسئله اصلی کشور است و مدیریت فضای مجازی رها شده جزء اولویت‌ دوم امروز است. علاوه بر این مسئله مدیریت فرهنگی نیز جزء اولویت‌هاست، اگرچه اولویت اصلی اقتصاد است اما نباید از مسائل اصلی دیگر غافل شد.

وی با اشاره به حادثه ریزش متروپل گفت: قوه قضاییه نیز باید با مافیا و افرادی که جان مردم را به خطر می‌اندازند، برخورد کند در این حادثه مردم به خوبی در کنار مسؤولان برای کمک به افراد حادثه‌دیده قرار گرفتند که همین هم از مردم ما انتظار می‌رود که همواره در سختی‌ها کنار یکدیگر باشند.

 

انتهای پیام
captcha