کاروانسرای تاریخی فرسفج ثبت جهانی شد
کد خبر: 4169579
تاریخ انتشار : ۲۷ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۲

کاروانسرای تاریخی فرسفج ثبت جهانی شد

فرماندار تویسرکان از ثبت جهانی کاروانسرای تاریخی فرسفج خبر داد و گفت: جهانی شدن این اثر ارزشمند محرک مؤثری در جریان توسعه گردشگری تویسرکان خواهد شد.

کاروانسرای فرسفجحسین افشاری، فرماندار تویسرکان در گفت‌وگو با ایکنا از همدان، در پی ثبت جهانی کاروانسرای فرسفج اظهار کرد: ثبت جهانی کاروانسرای شاه عباسی فرسفج در مجموعه کاروانسراهای ایرانی، کام همشهریان فرهیخته و علاقه‌مندان و دلسوزان تاریخ و فرهنگ غنی کهن دیار تویسرکان را شیرین و قلب همشهریان فرهنگ دوست را مملو از شادی کرد.

وی افزود: کاروانسرای تاریخی فرسفج از جمله مهمترین آثار تاریخی ملی به شمار می‌آید که از این پس در عرصه جهانی نیز شهرت خواهد یافت. این بنای فاخر با تلاش‌های مستمر و بی‌دریغ عزیزان در مجموعه وزارت میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی به نحوی شایسته طی چند دهه مرمت و بازسازی شده و به‌عنوان یکی از ۵۴ کاروانسرای واجد ارزش در زنجیره کاروانسراهای ایرانی به ثبت جهانی رسید.

افشادی اعلام کرد: مجموعه مدیریت شهرستان تلاش خواهد کرد ضمن حفاظت و صیانت از این بنای باشکوه، ترتیبی اتخاذ شود تا همگان به‌ویژه همشهریان عزیزمان از منافع آن منتفع شوند.

وی گفت: این موفقیت فرهنگی در عرصه جهانی، حاصل حمایت‌های استاندار، پیگیری‌های نماینده شهرستان و نیز تلاش‌های خستگی‌ناپذیر مدیران پیشین و فعلی، همچنین تعامل و همکاری همه بخش‌های مرتبط در شهرستان است و در این راه مساعدت‌های مردم خوب و نجیب شهرستان علی الخصوص شهر فرسفج، اصحاب رسانه، سازمان‌های مردم نهاد و دوستداران میراث فرهنگی نیز بسیار مؤثر بوده و موجبات تحقق این امر را فراهم کرده است.

فرماندار تویسرکان در پایان ضمن تبریک ثبت جهانی کاروانسرای فرسفج در چهل و پنجمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در ریاض به‌عنوان اولین اثر جهانی ثبت‌ شده استان همدان به مردم و فعالان میراث فرهنگی، گفت: جهانی شدن این اثر ارزشمند می‌تواند محرک مؤثری در جریان توسعه گردشگری تویسرکان باشد.

انتهای پیام
captcha