کد خبر: 4041581
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۴

فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) همدان با اشاره به برگزاری دومین کنگره ملی هشت هزار شهید استان همدان، گفت: در این راستا کمیته‌های 21گانه کنگره تشکیل شده و زیر نظر دبیر و با مشارکت سایر نهادها و مؤسسات دولتی عهده‌دار انجام تمام امور برنامه‌ریزی و اجرایی کنگره است.

پوستر کنگره ملی ۸ هزار شهید همدانبه گزارش ایکنا از همدان، به نقل از روابط عمومی سپاه انصارالحسین(ع) همدان، مظاهر مجیدی، فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان با اشاره به برگزاری دومین کنگره ملی هشت هزار شهید استان همدان، اظهار کرد: سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با بهره‌برداری از سازمان‌ها و مؤسسات فرهنگی کشور و ایجاد همگرایی در آنان و نیز هماهنگی و تعامل با رده‌های داخلی به ویژه در رده‌های سازمان بسیج مستضعفین برنامه‌های خود را در حوزه‌های گوناگون با عنوان بزرگداشت شهدای استان برگزار می‌کند.

وی افزود: این برنامه‌ها در راستای فضاسازی ارزشی، تجلیل از حماسه‌سازان و بیان حماسه‌ها، تولیدات آثار ماندگار فرهنگی و ایجاد موج و جریان در فضای فرهنگ عمومی کشور است.

فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه «یاد شهیدان را باید زنده نگه داشت»، گفت: ستاد دومین کنگره ملی  هشت هزار شهید استان همدان از نیمه دوم سال 1400 کار خود را آغاز کرده و طبق تاریخ مشخص شده از سوی سازمان بسیج مستضعفین، این کنگره نیمه اول سال 1402 برگزار می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به ارکان کنگره شهدا در همدان، اظهار کرد: شورای سیاست‌گذاری کنگره شهدای استان به ریاست حجت‌الاسلام حبیب‌الله شعبانی، نماینده ولی‌فقیه در همدان، ستاد کنگره شهدای استان به ریاست علیرضا قاسمی فرزاد، استاندار همدان، دبیرکل کنگره به ریاست سردار مظاهر مجیدی، فرمانده سپاه انصارالحسین(ع)، سردار مهدی فرجی، دبیر ستاد اجرایی کنگره و رسول کرمی، مدیر حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج استان به‌عنوان مسئول دبیرخانه ستاد کنگره شهدا هستند.

مجیدی تصریح کرد: سرفصل‌های اصلی فعالیت‌های کنگره شهدا، تولیدات ماندگار فرهنگی، ساخت آثار ماندگار نمادین، تحقیقات علمی و پژوهشی، بازدیدها، گردهمایی‌ها و تجلیل‌ها، برگزاری همایش و جشنواره و مراسم، تبلیغات و فضاسازی، برگزاری نمایشگاه‌ها و نامگذاری‌ها است.

وی معرفی نقش استان در جنگ، برگزاری مسابقات در زمینه‌های مختلف، جمع‌آوری آثار شهدا، فعالیت‌ها در فضای مجازی، انعکاس مطبوعاتی در رسانه، ارائه خدمات اجتماعی و برگزاری اجلاسیه را نیز از دیگر سرفصل‌های فعالیت‌های کنگره شهدا برشمرد.

فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان با بیان اینکه نخستین کنگره شهدای استان همدان نیز در سال 89 با فعالیت 18 کمیته برگزار شد، گفت: در این راستا بیش از 74 جلسه شورای سیاست‌گذاری و اجرایی کنگره برای برنامه‌ریزی و پیگیری مستمر فعالیت‌ها و بیش از یک هزار و 377 یادواره مختلف قشری در سطح استان به یاد شهدای گرانقدر برگزار شد.

وی با اشاره به تدوین و چاپ 153 عنوان کتاب شامل زندگی‌نامه شهدا و خاطرات رزمندگان و کتاب عکس و نقش استان در دفاع مقدس با تیراژ یک تا پنج هزار نسخه در نخستین کنگره شهدا، افزود: طراحی و چاپ هشت هزار بلوک تمبر 16 قطعه‌ای شهدای استان، تکمیل و تجهیز باغ موزه دفاع مقدس استان همدان، طراحی، ساخت و نصب 12 طرح عمرانی با عنوان یادمان شهدا در مراکز شهرستان‌ها از دیگر اقدامات بود.

مجیدی از تولید 200 برنامه تلویزیونی و رادیویی ویژه سرداران و رزمندگان شهید در نخستین کنگره شهدای استان خبر داد و تصریح کرد: به همین مناسبت هشت هزار اصله نهال (درخت) به یاد شهدای استان طی هفته درختکاری در اسفندماه غرس شد.

وی بیان کرد: همچنین بیش از 340 مسابقه ورزشی در سطح استانی، کشوری و بین‌المللی با عنوان جام سرداران و هشت هزار شهید استان همدان، بیش از 500 محفل انسی با قرآن و هشت هزار مراسم و ختم قرآن در سراسر استان و پنج همایش علمی و پژوهشی با همکاری دانشگاه‌ها به یاد هشت هزار شهید گرانقدر استان برگزار شد.

فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان اجرای نمایش شب آفتابی به مدت 31 شب، جمع‌آوری آثار شهدا و چاپ هشت هزار کتابچه سرگذشت‌پژوهی شهدای استان همدان، تهیه آلبوم عکس یادگاری شهدا شامل 10 هزار و 152 قطعه عکس و تهیه و انتشار 111 شماره نشریه جاودانه‌ها به‌صورت ماهیانه به تیراژ پنج هزار نسخه و توزیع در سطح کشور را از دیگر برنامه‌های انجام شده برشمرد.

وی با اشاره به ساخت تندیس منبت‌ کاری شده ویژه اجلاسیه، مزین به تصاویر 28 تن از سرداران و امیران شهید، ادامه داد: برگزاری جام بین‌المللی فوتبال با عنوان جام شهدا و جشنواره کشوری «شعر رنگ خاک، بوی سیب»، روایتگری 313 راوی فتح در مدارس، مسابقه دو، هشت هزار نفری دانش‌آموزان با نام رهروان شهدا و اجرای مراسم اجلاسیه به مدت پنج شب از اقدامات شاخص نخستین کنگره شهدای استان همدان بود.

مجیدی بیان کرد: در راستای برگزاری دومین کنگره ملی هشت هزار شهید استان نیز کمیته‌های 21گانه کنگره تشکیل شده و زیر نظر دبیر و با مشارکت سایر نهادها و مؤسسات دولتی عهده‌دار انجام تمام امور برنامه‌ریزی و اجرایی کنگره است.

فرمانده سپاه همدان با اشاره به ترکیب کمیته‌های 21گانه دومین کنگره ملی هشت هزار شهید استان همدان اعلام کرد: کمیته جمع‌آوری آثار شهدا به ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران؛ دبیر کمیته مرکز حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس سپاه استان همدان؛ کمیته پشتیبانی به ریاست اداره مالی استانداری، دبیر کمیته آماد و پشتیبانی سپاه استان همدان؛ کمیته تألیف، تدوین و نشر به ریاست اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، دبیر کمیته مرکز حفظ آثار سپاه استان همدان؛ کمیته علمی و پژوهشی به ریاست دانشگاه آزاد اسلامی همدان، دبیر معاونت علمی و پژوهشی سپاه استان همدان؛ کمیته نظارت و بازرسی و ارزیابی به ریاست بازرسی استانداری، دبیر کمیته بازرسی سپاه استان همدان؛ کمیته طرح و برنامه و بودجه و مالی به ریاست سازمان برنامه و بودجه استانداری، دبیر کمیته طرح و برنامه و مالی سپاه استان همدان است.

وی ادامه داد: کمیته یادواره‌ها و امور شهرستان‌ها به ریاست معاون هماهنگ‌کننده سپاه، دبیر کمیته مرکز حفظ آثار سپاه استان همدان؛ کمیته گنجینه‌ها و یادمان‌ها به ریاست معاون عمرانی استانداری، دبیر کمیته اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس همدان؛ کمیته ورزش و جوانان به ریاست اداره‌کل ورزش و جوانان، دبیر کمیته بسیج و ورزشکاران سپاه استان همدان؛ کمیته تکریم خانواده شهدا و ایثارگران به ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران ـ دبیر کمیته ایثارگران سپاه استان همدان؛ کمیته امنیت و حفاظت به ریاست اداره کل امنیتی استانداری، دبیر کمیته معاونت عملیات سپاه استان همدان است.

مجیدی بیان کرد: کمیته اقشار و تشکل‌های مردمی به ریاست معاون امور اجتماعی استانداری، دبیر کمیته معاونت اجتماعی سپاه استان همدان؛ کمیته رسانه و مطبوعات به ریاست اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، دبیر کمیته سازمان بسیج رسانه سپاه استان همدان؛ کمیته فضای مجازی و زیرساخت به ریاست اداره مخابرات استان، دبیر کمیته فضای مجازی سپاه استان همدان؛ کمیته برگزاری مراسم و اجلاسیه به ریاست معاونت سیاسی استانداری، دبیر کمیته تیپ 32 انصارالحسین(ع) همدان؛ کمیته دانشگاهیان و اساتید به ریاست دانشگاه بوعلی سینا همدان، دبیر کمیته سازمان بسیج دانشجویی همدان خواهد بود.

مجیدی با بیان اینکه کمیته فرهنگی و هنری به ریاست اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، دبیر کمیته معاونت فرهنگی و هنری سپاه استان همدان است، گفت: کمیته امور بانوان به ریاست معاون امور بانوان استانداری، دبیر کمیته بسیج جامعه زنان سپاه استان همدان؛ کمیته تبلیغات محیطی و فضاسازی به ریاست شهرداری همدان، دبیر کمیته معاونت فرهنگی و هنری سپاه استان همدان؛ کمیته فرهنگیان و دانش آموزی به ریاست اداره کل آموزش و پرورش، دبیر کمیته سازمان بسیج فرهنگیان سپاه استان همدان و کمیته اطلاع‌رسانی و تولیدات رسانه‌ای به ریاست صدا وسیمای مرکز همدان، دبیر کمیته روابط عمومی سپاه استان همدان صورت می‌گیرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: