کد خبر: 4089397
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۲

انتخاب سه روستای همدان در جشنواره «روستاها و عشایر دوستدار کتاب»

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان گفت: سه روستا از استان همدان از میان ۲۸۵ روستا در سراسر کشور در جمع ۱۰ برگزیده هشتمین جشنواره «روستا‌ها و عشایر دوستدار کتاب» قرار گرفتند.

عاطفه زارعی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدانبه گزارش ایکنا از همدان، به نقل از روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان گفت: در هشتمین جشنواره «روستاها و عشایر دوستدار کتاب» سه روستای اشترمل در شهرستان تویسرکان، ویان در شهرستان کبودراهنگ و شاهنجرین در شهرستان درگزین به عنوان برگزیده انتخاب شدند.

وی افزود: 2 روستای اشترمل و قدس در جمع برگزیدگان و روستای شاهنجرین در بخش روستای استمرار که فعالیت مستمر کتابخوانی دارد قرار گرفتند، استان همدان همواره در سال‌های گذشته نیز در جمع برگزیدگان قرار گرفته و کتابداران کتابخانه‌های عمومی این روستاها مورد تقدیر قرار گرفتند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان ادامه داد: پس از انتشار فراخوان این دوره جشنواره ۲۸۵ روستا از سراسر کشور اعلام آمادگی کرده و آثار و فعالیت‌های خود را به دبیرخانه ارسال کردند که از این تعداد با بررسی آثار رسیده، ۵۲ روستا به مرحله داوری ملی رسیدن که پس از فرآیند داوری مجدد ۱۰ روستا به عنوان روستای برگزیده انتخاب شدند.

زارعی ابراز کرد: کتابخانه عمومی بینش در روستای اشترمل، کتابخانه عمومی قدس در روستای ویان و کتابخانه عمومی آیت‌الله میرزاطاهر ربانی شاهنجرانی در روستای شاهنجرین به دلیل فعالیت‌های مختلف فرهنگی که با محوریت کتاب در این روستاها فعالیت داشته چراغ کتابخوانی را همواره در این مناطق روشن داشتند.

وی گفت: کتابخانه‌های عمومی در روستاها اغلب یگانه مرکز فرهنگی در مناطق روستایی هستند و خدمات گسترده‌ای به روستا به ویژه کودکان، نوجوانان و بانوان روستا ارائه می‌دهند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان اظهار کرد: داشتن کتابخانه و تعداد اعضا، فعالیت‌های جنبی کتابخانه، گروه سنی و جنسیت اعضا، فعالیت‌های فرهنگی روستا (نظیر جشنواره‌ها، مسابقات کتاب‌خوانی) و مشارکت مردم در این برنامه‌ها از جمله شاخص‌هایی است که بر اساس آن روستاهای برگزیده مشخص می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha