کد خبر: 4161843
تاریخ انتشار : ۰۳ تير ۱۴۰۳ - ۰۷:۳۰
در گفت‌و‌گو با ایکنا مطرح شد

حجاج به حفظ دستاوردهای حج اهتمام داشته باشند

مدرس حوزه علمیه امام حسین(ع) همدان رعایت نظم در انجام اعمال معنوی، شرکت مداوم در برنامه‌های مذهبی، تقدم معنویت بر مسائل مالی و یکسان دانستن خود با دیگران را از جمله نکاتی دانست که حجاج پس از بازگشت از سرزمین وحی باید بر آن مداومت کنند.

حجت‌الاسلام هادی عیوضی، مدرس علوم قرآنی در همدانحجت‌الاسلام هادی عیوضی، مدرس حوزه علمیه امام حسین(ع) همدان در گفت‌وگو با ایکنا از همدان با بیان اینکه حجاج یک ماه سبک زندگی خود را به سمت معنویت سوق داده‌اند و این بسیار مهم است که بتوانند این سبک را در زندگی خود مداومت دهند، گفت: افراد در ماهی که اعمال حج را در سرزمین مکه به‌جا می‌آوردند فضای معنوی بر فضای مادی حاکم است؛ در این ماه انگیزه معنوی و اخروی حرف اول را در اعمال افراد می‌زند همچون بیتوته کردن در صحرای عرفات، قربانی کردن‌، رمی جمرات، سنگ زدن به شیطان و...، انگیزه مادی در اولویت دوم است.

وی افزود: به عبارتی می‌توان گفت یکی از شاخصه‌های مهم سبک زندگی در حج این است که انگیزه معنوی بر انگیزه مادی غلبه می‌کند. بنابراین افراد پس از بازگشت از این سفر اگر به فراخور شغل و جایگاه خود انگیزه‌های مادی را در اولویت قرار دهند، به معنای حقیقی حج دست نیافته‌اند.

عیوضی اظهار کرد: نظم در انجام اعمال معنوی یکی دیگر از دستاوردهای حج است که حجاج باید بر آن مداومت داشته باشند. در ایام حج تمامی اعمال معنوی به موقع و به‌صورت دسته جمعی انجام می‌گیرد؛ به‌ عبارتی حاجی تمرین می‌کند که اعمال عبادی را به‌صورت جمعی و در اول وقت انجام دهد. برگزاری نماز اول وقت تمرینی می‌شود که حاجی پس از بازگشت از حج نیز بر برگزاری نماز اول وقت استمرار داشته باشد.

استاد حوزه علمیه همدان گفت: در ایام حج، حجاج ملزم هستند برخی اعمال دینی را انجام دهند، اعمالی که برخی واجب است و برخی نیز استحباب زیادی دارد، به‌عنوان نمونه تجربه دعا خواندن و شب‌زنده‌داری، درحالی که ممکن است قبل از حج تجربه چنین شب‌زنده‌داری‌هایی را نداشته باشد‌. در دل حاجی شیرینی این مناجات‌ها ایجاد می‌شود؛ حجاج پس از بازگشت از مراسم معنوی حج باید این شیرینی مناجات‌ها را حفظ کنند و بتوانند برخی از این مناجات‌ها همچون شرکت در دعای ندبه، کمیل، روضه‌ها و مراسم مذهبی را ادامه دهند.

عیوضی تصریح کرد: حجاج در محیطی سالم از انسان‌های مذهبی در کنار یکدیگر هستند که در طول یک ماه ارتباط خوبی با یکدیگر می‌گیرند پس از بازگشت از مراسم حج نیز باید تجمع‌های معنوی را غنیمت بشمارند و در محیط‌هایی که انسان‌های مذهبی هستند شرکت کنند، چراکه محیط بر انگیزه‌های انسان‌ها تأثیر می‌گذارد و به رفتار و اعمال آنها جهت می‌دهد، به‌عنوان نمونه شرکت در نماز جمعه و... روحیه معنوی انسان را بالا می‌برد.

وی گفت: در ایام حج به اجبار هم که شده همگی در یک سطح قرار می‌گیرند و عدم تبعیض را تجربه می‌کنند. به‌عنوان نمونه یک کشاورز با یک پزشک و یا یک خانه‌دار هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. بنابراین موقعیت‌های اجتماعی هیچ تفاوتی بین انسان‌ها نمی‌گذارد و ملاک فقط برتری تقواست؛ حجاج پس از بازگشت از حج نیز این روحیه یکسان بودن را باید حفظ کنند.

انتهای پیام
captcha