کد خبر: 4218024
تاریخ انتشار : ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۶:۵۸
در گفت‌وگو با ایکنا مطرح شد

چرا رهبر انقلاب از لفظ درگذشت شهادت‌گونه درباره شهدای خدمت استفاده کردند

مدرس گروه معارف دانشگاه بوعلی سینا همدان به چرایی به‌کار بردن لفظ درگذشت شهادت‌گونه از سوی رهبر معظم انقلاب درباره شهدای خدمت پاسخ داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید مجتبی حسینی یمین مدرس دانشگاه‌هحجت‌الاسلام والمسلمین سیدمجتبی حسینی یمین، مدرس گروه معارف دانشگاه بوعلی سینا همدان در گفت‌وگو با ایکنا از همدان اظهار کرد: آنچه که امروز به‌عنوان سؤال برای برخی مطرح شده این است که همه مردم، رسانه ملی و... برای درگذشت آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور کشورمان و همراهان ایشان لفظ شهید به کار برده‌اند، اما رهبر معظم انقلاب در پیام خود از لفظ درگذشت شهادت‌گونه استفاده کردند.

در پاسخ به این افراد باید به آیه ۱۰۰ سوره نساء اشاره کنیم؛ در این آیه خداوند می‌فرماید: «وَمَنْ يُهَاجِرْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ يَجِدْ فِي الْأَرْضِ مُرَاغَمًا كَثِيرًا وَسَعَةً ۚ وَمَنْ يَخْرُجْ مِنْ بَيْتِهِ مُهَاجِرًا إِلَى اللَّهِ وَرَسُولِهِ ثُمَّ يُدْرِكْهُ الْمَوْتُ فَقَدْ وَقَعَ أَجْرُهُ عَلَى اللَّهِ ۗ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِيمًا؛ و هر کس در راه خدا از وطن خویش هجرت کند در زمین برای آسایش و گشایش امورش جایگاه بسیار خواهد یافت، و هر گاه کسی از خانه خویش برای هجرت به‌سوی خدا و رسول بیرون آید و در سفر، مرگ وی فرا رسد اجر و ثواب چنین کسی بر خداست و خدا پیوسته آمرزنده و مهربان است.» براساس مبانی کلامی اسلام این نوع مرگ، مرگ شهادت‌گونه است. درگذشت آیت‌الله رئیسی و همراهان ایشان مصداق این آیه شریفه است، چراکه در حال خدمت به مردم که در مسیر رضایت الهی بوده از دنیا رفته‌اند.

اما واژه شهادت زمانی به‌کار می‌رود که انسان در معرکه جنگ و توسط دشمن کشته شود، بنابراین درگذشت شهادت‌گونه واژه درست‌تری برای آیت‌الله رئیسی و هیئت همراه است.

لازم است که رسانه‌ها به‌ویژه صداوسیما در به‌کار بردن این الفاظ دقت داشته باشند و بهتر است در حمایت از کلام رهبر معظم انقلاب لفظ شهادت‌گونه به‌کار ببریم و پشت سر ایشان حرکت کنیم. اما اگر کسی هم واژه شهادت را به‌کار ببرد هیچ اشکالی ندارد، چراکه در آیات و روایات هم داریم اگر فردی در راه تلاش برای کسب روزی حلال برای خانواده خود از منزل بیرون برود و در این راه کشته شود اجرش نزد خداوند مانند اجر شهید است. این مسئله نباید به دستاویزی برای تخریب قرار بگیرد.

انتهای پیام
captcha