کد خبر: 4219574
تاریخ انتشار : ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۱۸
ابعاد تربیتی حج/ 2

استفاده از ظرفیت حج برای شبکه‌سازی جهان اسلام

عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی سینا همدان گفت: با توجه به جنایت اسرائیل در غزه و نفرت جهانیان از این اقدامات، از ظرفیت حج می‌توان برای تبیین این موضوعات و شبکه‌سازی جهان اسلام استفاده کرد.

وحید پاشایی، عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی سیناوحید پاشایی، عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی سینا همدان در گفت‌وگو با ایکنا از همدان با بیان اینکه بزرگ‌ترین گردهمایی مسلمانان در مراسم حج اتفاق می‌افتد و بیش از چند میلیون مسلمان، آن هم با این ویژگی که به نمایندگی از کشورهای مختلف اسلامی و حتی کشورهای غیر اسلامی، کنار یکدیگر جمع می‌شوند و با یکدیگر در مدت زمان قابل توجهی زندگی می‌کنند، گفت: این تعامل و برخورد فرهنگ‌های مسلمانان که همه زیر چتر اسلام هستند، همگی محل بسیار مناسبی برای نزدیک شدن فکرها و دل‌ها به یکدیگر است.

وی ادامه داد: با استفاده از ظرفیت این گردهمایی، مسلمانان می‌توانند اهداف و برنامه‌های خود را در سطح جهان تنظیم کنند. تقریبا دو میلیارد جمعیت مسلمان در دنیا وجود دارد که جمعیت قابل توجهی است، اگر اینها بتوانند به یک انسجام و اتحادی دست پیدا کنند قطعاً در بسیاری از مسائل زندگی مسلمانان اعم از مسائل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و حتی در ابعاد معنوی گشایش‌های خوبی به‌وجود خواهد آمد.


بیشتر بخوانید:


عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی سینا همدان بیان کرد: با توجه به تحولاتی که در منطقه ایجاد شده، جریان غزه و پیروزی‌های مختلف جبهه مقاومت، طرفداران این نوع نگاه و حامیان جبهه مقاومت قطعاً دست برتر را در مذاکرات حج دارند به عبارتی افرادی که در حج حضور دارند می‌توانند بر سایر حجاج تأثیرگذار باشند.

پاشایی ادامه داد: امروزه می‌بینیم که جبهه مقاومت توانسته اسرائیل را زمین‌گیر کند، یک توجه جهانی را به خود معطوف کرده است و موجب شده رژیم غاصب بیشتر از گذشته منفور و گوشه‌گیر شود، در جامعه بین‌المللی، دست برتر با طرفداران جبهه مقاومت است و باید از این فرصت حج استفاده کرد تا سایر افراد خنثی را به خودشان جذب کنند، چراکه اینها نمایندگان خودشان می‌شوند و وقتی به کشور خود بازگشتند می‌توانند در عموم مردم تأثیرگذار باشند و آنچه را که دیده‌ و شنیده‌اند و اطلاعاتی که به آنها داده شده را به افرادی که با آنها در کشورهای خودشان حشر و نشر دارند انتقال دهند.

وی اظهار کرد: افرادی که به‌عنوان حاجی در حج شرکت می‌کنند متفاوت هستند ممکن است شخصی فقط در خانواده خود تأثیرگذار باشد، اما ممکن است فرد دیگری بسیار فرهیخته و شناخته شده باشد و بتواند بر چندین هزار نفر و یا چندین میلیون نفر اثر بگذارد.

حج؛ فرصتی مغتنم برای تبیین دستاوردهای جبهه مقاومت


عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی سینا همدان گفت: فضای حج فضایی بسیار مناسب است برای آنکه دستاوردهای جبهه مقاومت و اهداف و برنامه‌های جبهه مقاومت را می‌توان به حجاج معرفی کرد و اینها نیز خود به خود به افراد دیگر منتقل خواهند کرد.

پاشایی محور اصلی این انتقال را آموزه‌های قرآن دانست و افزود: در حال حاضر آموزه‌های قرآن کریم سرلوحه فعالیت‌های جبهه مقاومت است، به‌طوری که در قرآن کریم داریم نه ستم کنید و نه ستم بپذیرید. احترام به همه انسان‌ها با رعایت عدالت و دوری از ظلم، اینها همگی آموزه‌های قرآنی است، اخیراً در نامه‌ای که مقام معظم رهبری به جوانان و دانشجویان آمریکایی نوشته‌اند کاملاً به این مسئله اشاره کرده‌اند که قرآن کریم بر این موضوع تأکید دارد که ما باید از ستم دوری کنیم و زیر بار ظلم دیگران نرویم و این وظیفه انسانی هر فرد است.

وی بیان کرد: ماجرای فلسطین و تحولاتی که در کشورهای آمریکایی و اروپایی می‌بینیم بسیار مناسب است و از فضای حج می‌توان استفاده کرد و حجاج را به‌گونه‌ای تربیت کرد که از این طریق با جوانانی که از جریان جنایات فلسطین متأثر شده‌اند ارتباط گرفته و شبکه‌سازی انجام دهند. ما باید به دنبال شبکه‌سازی جبهه مقاومت در سراسر جهان باشیم و یکی از بهترین فرصت‌هایی که برای این شبکه‌سازی وجود دارد مناسک حج است.

عاطفه ابرار پیراسته

انتهای پیام
captcha