کد خبر: 3949510
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۰
سلسله بررسی شبهات مهدویت/2

استاد حوزه علمیه ملایر گفت: شرایط ظهور تنها وجود یار نیست بلکه وجود حاکم، قانون لازم برای حکمرانی، وجود یار و کارگزاران و خواست مردم چهار شرط لازم برای ظهور امام زمان(عج) است.

آیا 313 نفر یار امام زمان برای ظهور ایشان تکمیل نشده است؟به گزارش ایکنا از همدان، در مبحث مهدویت این سؤال همواره مطرح بوده که چرا با وجود اینکه همواره گفته شده امام زمان(عج) با تکمیل شدن 313 یارش ظهور خواهد کرد اما ظهور ایشان این‌همه سال طول کشیده و غیبت همچنان ادامه دارد.

آیا در بین این‌ همه انسان مؤمن، شهدا، مراجع عظام، بسیجیان و ... 313 نفر وجود ندارد؟ آیا انسان مؤمن بودن معنای متفاوتی با این افراد دارد؟

خبرگزاری ایکنا در سلسله مباحث مهدویت به بررسی این شبهه می‌پردازد.

حجت‌الاسلام سعید شیری، استاد حوزه علمیه ملایر، در گفت‌وگو با ایکنا از همدان گفت: شرایط ظهور تنها وجود یار نیست بلکه وجود حاکم، قانون لازم برای حکمرانی، وجود یار و کارگزاران و خواست مردم چهار شرط لازم برای ظهور امام زمان(عج) است.

وی افزود: وجود حاکم که همان حضرت مهدی(عج) است و وجود قانون که قرآن و اسلام است از سوی خداوند و دو شرط دیگر توسط مردم و مؤمنان تحقق می‌یابد.

این استاد حوزه علمیه ادامه داد: ممکن است 313 یاری که قرار است امام زمان(عج) را برای برپایی حکومت جهانی یاری کنند آماده باشد اما خواست جهانی از سوی مردم برای تحقق این امر اتفاق نیفتاده باشد.

شیری یادآور شد: باید مردم دنیا به شرایطی برسند که امام زمان(عج) را بشناسند و درخواست و مطالبه جهانی برای ظهور وجود داشته باشد.

وی با تأکید بر اینکه 313 نفر یاران مهدی(عج) فقط منوط به اصحاب ایشان است، افزود: یاران حضرت محدود به 313 نفر نیستند بلکه یاران حضرت حلقه‌های مختلفی دارند. وجود 30 نفر موالی، 4 نفر اوتاد، 70 نفر ابدال و ده هزار نفر انصار از حلقه‌های اصحاب ایشان است که البته اصحاب ایشان حلقه‌های متعدد دیگری نیز دارد.

استاد حوزه علمیه ملایر در ادامه اظهار کرد: امام صادق (ع) می‌فرمایند تا حلقه 10 هزار نفری انصار تکمیل نشود امام زمان(عج) ظهور نخواهد کرد.

شیری تصریح کرد: ممکن است انسان‌های مؤمن زیادی بین شهدا، علما، مراجع و هیئتی‌ها وجود داشته باشد اما این انسان‌های مؤمن باید شرایط دیگری نیز برای اصحاب بودن امام زمان(عج) داشته باشند، این انسان‌ها باید مدیر، مدبر، عالم، سیاست‌مدار، متخصص و مؤمن خالص باشند و به مسائل روز آگاهی لازم را داشته و تخصص حکمرانی را داشته باشند.

وی در این‌باره گفت: کمیل یکی از یاران خالص حضرت علی(ع) بود که حتی یکی از مناجات‌های حضرت در سجده‌اش را می‌نویسد و اکنون به نام دعای کمیل نامیده می‌شود ولی در جایی دیگر حضرت علی(ع) طی مسئولیتی که به ایشان می‌سپارد پس از آن کمیل را توبیخ می‌کند این توبیخ به شیوه مدیریت کمیل برمی‌گردد و انتقاد نسبت به ایمان کمیل نبوده است.

حجت‌الاسلام شیری در ادامه به بیان ویژگی‌های 313 تن از اصحاب امام زمان(عج) پرداخت و گفت: یکی از این ویژگی‌ها خداشناسی حقیقی این اصحاب است، حضرت علی (ع) در این‌باره می‌فرمایند «آن‌ها خداوند را آن‌گونه که هست می‌شناسند و آنان یاران حضرت مهدی(عج) در آخرالزمان هستند.»

وی معرفت و بصیرت را یکی دیگر از ویژگی‌های این اصحاب عنوان کرد و گفت: در روایت داریم که یاران حضرت مهدی(عج) بصیرا بصیرا بصیرا هستند.

شیری خلوص در عبادت و بندگی را از دیگر ویژگی‌های اصحاب امام زمان(عج) دانست و ادامه داد: امام علی(ع) دراین‌باره می‌فرمایند این افراد مانند مادران فرزندمرده در دل شب وقتی همه خوابند از خوف الهی بیدارند و می‌گریند.

وی شجاعت و ایثار را از دیگر ویژگی‌های اصحاب امام زمان برشمرد و گفت: امام علی(ع) می‌فرمایند که یاران امام زمان(عج) مانند شیرانی هستند که از بیشه رانده شده‌اند که اگر بخواهند کوه را از جا برمی‌کنند.

شیری همچنین تصریح کرد: نظم و انضباط از دیگر ویژگی یاران حضرت مهدی(عج) است، امام علی (ع) می‌فرمایند گویا آنان قدوقامتی برابر دارند و در جمال و برازندگی همانند و هم لباسند.

این استاد حوزه علمیه ادامه داد: فرمان‌برداری و اطاعت از ولی نیز از ویژگی‌های یاران حضرت مهدی(عج) است، در روایات 313 نفر اصحاب حضرت در فرمان‌برداری و اطاعت به 313 یار حضرت طالوت تشبیه شده‌اند. حضرت طالوت و اصحابش وقتی به رودخانه‌ای می‌رسند با وجود اینکه حضرت طالوت آن‌ها را از خوردن آب رودخانه منع می‌کند اما فقط 313 نفر از اصحاب ایشان از وی اطاعت کرده و از آب رودخانه که مسموم بوده نمی‌خورند، این 313 نفر چه فلسفه امر مولایشان را بدانند و چه ندانند از ولی امرشان پیروی می‌کنند.

وی در پایان گفت: تخصص، مدیریت و رهبری نیز از دیگر ویژگی‌های 313 تن اصحاب امام زمان (عج) است.

انتهای پیام
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: