کد خبر: 3954248
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۶
بررسی سلسله شبهات مهدویت / ۴

اثبات طول عمر امام زمان(عج) چگونه امکان‌پذیر است؟

یک کارشناس حوزه مهدویت با بیان اینکه طول عمر امام زمان (عج) از نظر علمی و عقلی امکان‌پذیر است گفت: یهودیان و مسیحیان نیز به حضرت نوح معتقدند و قائل هستند که ایشان دو هزار و ۴۵۰ سال عمر کرده است بنابراین طول عمر امری نو و غیرقابل باور نیست.

عمر طولانی امام زمان(عج) چگونه امکان‌پذیر شده است؟حجت‌الاسلام سعید شیری، مدرس حوزه علمیه شهرستان ملایر، در گفت‌وگو با ایکنا از همدان، با بیان اینکه طول عمر امام زمان(عج) از نظر علمی، عقلی و همچنین از نظر نقلی امکان‌پذیر است، اظهار کرد: معمولاً این شبهه از سوی وهابیون می‌شود که قائل به تولد امام زمان(عج) نیستند و می‌گویند امکان ندارد انسانی بتواند تا این حد عمر کند.

وی با تأکید بر اینکه از نظر علم پزشکی و زیست‌شناسی هیچ محدودیتی برای عمر بشر وجود ندارد، افزود: هیچ پزشک و متخصصی برای عمر بشر محدودیتی قائل نشده است و بالعکس نه‌ فقط محدودیتی برای عمر بشر قائل نیستند بلکه در پی راهکارهایی برای ارتقای عمر انسان نیز هستند. اگر شرایط طول عمر بشر وجود داشته باشد، سبک زندگی و سبک تغذیه کاملاً رعایت شود بشر ممکن است سال‌های متمادی زنده بماند.

شیری ادامه داد: اگر فردی که یهودی باشد و این شبهه را مطرح کند وی را به کتاب خودشان ارجاع می‌دهیم، در عهد عتیق که مسیحی‌ها و یهودی‌ها به این کتاب معتقد هستند، درباره سفر پیدایش انسان در صفحات اول تا پنجم و پس از آن درباره حضرت آدم و حوا بحث شده و در این کتاب آمده است حضرت آدم 930 سال، حضرت حوا 931 سال، شیث پسر حضرت آدم 912 سال و انوش پسر شیث 905 سال عمر کرده‌اند؛ بنابراین طول عمر از نظر کتب یهودی امری ناممکن نیست و پیش از این نیز اتفاق افتاده است.

این مدرس حوزه علمیه ملایر تأکید کرد: یهودیان و مسیحیان همچنین به حضرت نوح معتقدند و قائل‌اند که حضرت نوح دو هزار و 450 سال عمر کرده است بنابراین طول عمر امری نو در عقاید این افراد نیست. ابن حجر عسقلانی از علمای بزرگ اهل سنت درباره حضرت خضر بیان می‌کند «خضر فرزند آدم است و از زمان حضرت آدم تاکنون زنده است و علمای ما از این نظر اتفاق‌نظر دارند»، ما در پاسخ به شبهه طول عمر امام زمان(عج) به برادران اهل تسنن میگوییم چگونه ممکن است حضرت خضر زنده باشد ولی امام زمان(عج) نمی‌تواند با عمر طولانی زندگی کند؟!

وی تأکید کرد: بهترین پاسخ و دلیل برای اینکه ثابت کنیم ممکن است چیزی اتفاق بیافتد یک‌بار واقع شدنش در زمان گذشته است. ابن تیمیه پایه‌گذار فرقه ضاله وهابیت نیز می‌گوید «خضر زنده است و تا روز قیامت نیز زنده خواهد بود». اهل تسنن و شیعه نیز طبق آیات قرآن معتقدند حضرت عیسی(ع) را به قتل نرساندند، نکشتند و به صلیب نکشیدند بلکه امر برای آن‌ها مشتبه شد و ایشان به آسمان عروج کرد.

شیری در بخش دیگری از سخنانش به دجال اشاره کرد و گفت: از نظر اهل سنت دجال دشمن خداوند است که از زمان حضرت نوح(ع) زنده است، زمان پیامبر را درک کرده و تا روز قیامت هم زنده خواهد بود، چگونه ممکن است دشمن خداوند زنده بماند ولی دوست خداوند نمی‌تواند زنده بماند، چگونه خداوند قدرت دارد دشمن خود را زنده نگه دارد ولی دوست خود را نمی‌تواند زنده نگه دارد.

مدرس حوزه علمیه ملایر در پایان گفت: همه موارد ذکر شده دلالت بر این دارد که هیچ منع پزشکی و عقلی برای طول عمر وجود ندارد و حتی برخی آیات قرآن نیز طول عمر را تأیید کرده‌اند بنابراین خداوند قادر است و می‌تواند برای برخی عمری طولانی قرار دهد.

انتهای پیام
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :