کد خبر: 4033462
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۶:۲۵

حجت‌الاسلام سعید شیری، کارشناس حوزه مهدویت در تحلیل نقش مهدویت در شکل‌گیری انقلاب اسلامی، بیان کرد: در موارد متعددی امام(ره) به جریان مهدویت می‌پردازند و این انقلاب را مقدمه‌ساز ظهور حضرت می‌دانند، در حقیقت چنین نگرش‌هایی نشان دهنده این است که انقلاب اسلامی که در ایران رخ داد با هدف زمینه‌سازی ظهور حضرت و با اعتقاد به مهدویت ایجاد شده است.

سعید شیری مدرس حوزه علمیه کارشناس مهدویتحجت‌الاسلام سعید شیری، کارشناس حوزه مهدویت و از مدرسان حوزه علمیه شهرستان ملایر، در گفت‌وگو با ایکنا از همدان، با اشاره به اینکه اعتقاد به مهدویت عامل اصلی شکل‌گیری انقلاب اسلامی شد، اظهار کرد: در حال حاضر مهم‌ترین عامل ابقای انقلاب و قدرت گرفتن آن در منطقه اعتقاد به مهدویت است.

وی با بیان اینکه ولایت فقیه اندیشه‌ای است که تمام علمای اسلامی آن را قبول داشته‌اند و اغلب آنها در کتب خود به این مسئله پرداخته‌اند که وقتی امام زمان در غیبت کبری به سر می‌برد نایبان عامی دارند که از آن به ولایت فقیه تعبیر می‌شود، افزود: وقتی کتاب‌‌های علمای شیخ مفید، ابوریحان بیرونی و یا برخی علمای متأخر مانند علامه مجلسی، شیخ انصاری، محمد حسین نائینی و غیره را مطالعه می‌کنیم یا بحث ولایت فقیه را در کتب خود معرفی کرده‌اند و یا مورد قبول این افراد بوده است.


بیشتر بخوانید:


وی ادامه داد: این مبحث سال‌ها در بین علمای شیعه مورد بحث بود تا اینکه در زمان انقلاب به رهبری امام خمینی(ره) به ثمر نشست، امام خمینی(ره) در جاهای مختلفی به این قضیه می‌پردازند که «کشور ما کشور بقیه‌الله الاعظم است یا کشور ما کشور مهدی است و یا در صحیفه نور جلد ۱۵ ایشان اشاره دارد که کشور ما کشور صاحب‌الزمان(عج) است. مانند این عبارت همه آقایان کارهایشان را بر روی وظیفه‌شان انجام دهند خودشان را ببینند و یک جمهوری اسلامی را ببینند در یک مملکتی هستند که در رأس آن امام زمان مراقبشان است. مامور مخفی ملائکه‌الله مامور مخفی آنهاست» این عبارات در صحیفه امام جلد ۹ صفحه ۱۸ آورده شده است.

شیری تصریح کرد: در موارد متعددی امام(ره) به جریان مهدویت می‌پردازند و این انقلاب را مقدمه‌ساز ظهور حضرت می‌دانند، در حقیقت چنین نگرش‌هایی نشان دهنده این است که انقلاب اسلامی که در ایران رخ داد با هدف زمینه‌سازی ظهور حضرت و با اعتقاد به مهدویت ایجاد شده است.

تأثیر انقلاب اسلامی در منطقه به واسطه مهدویت بود

شیری با تأکید بر اینکه انقلاب اسلامی با تأسی به اعتقاد به مهدویت ایجاد شد و با همین اعتقاد هم تأثیر بسزایی در منطقه و دنیا گذاشت، افزود: این موضوع در سخنرانی سید حسن نصرالله نمود پیدا می‌کند که می‌گوید در عصر حاضر امام خمینی(ره) فرهنگ انتطار و مهدویت را به دنیا شناساندند و ما باید در این راه به او اقتدا کنیم. این صحبت ایشان نشانگر این مطلب است که انقلاب ما تا لبنان هم پیش رفته و یا اینکه شیخ ابونعیم قاسم معاون دبیر کل حزب‌الله لبنان هم کتابی نوشته است با عنوان «حزب‌الله لبنان خط مشی گذشته و آینده» در این کتاب تأکید دارد که ما لبیک‌گوی ولی امر مسلمانان هستیم و کاملاً تابع ایشان امر ایشان امر امام زمان(عج) است.

وی ادامه داد: در عراق حشدالشعبی، در افغانستان فاطمیون، در پاکستان زینبیون و غیره گروه‌های مختلفی به دلیل اینکه ولی‌فقیه را نایب امام زمان(عج) می‌دانند در سیاست‌های خود و در اعمال عبادی و سیاسی خود را تابع ولی‌فقیه زمان می‌دانند، همه اینها نشان از تأثیر‌گذاری انقلاب اسلامی بر منطقه است که به خاطر مهدویت به وجود آمد و به خاطر مهدویت قدرت گرفته است.

بررسی اندیشه مهدویت پیش از انقلاب اسلامی

این کارشناس حوزه مهدویت در بخش دیگری از سخنانش به اندیشه مهدویت پیش از انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: عقیده به مهدویت از صدر اسلام تاکنون وجود داشته و این عقیده موجب تأثیرگذاری در سیاست‌های کلان شده است و حتی بسیاری از حوادث دنیا به دلیل همین اعتقاد رخ داده مانند تحریم تنباکو توسط میرزای شیرازی که فرمود این موضوع را در حکم محاربه با امام زمان(عج) برشمرد. آن زمان اقتصاد ایران بر اساس تنباکو بود که می‌بینیم یک فتوا باعث اخراج انگلیسی‌ها از کشور و عدم استعمارگری آنها شد.

شیری تأکید کرد: با توجه به اینکه پیش از انقلاب اسلامی سواد دینی مردم پایین بود و به برکت انقلاب اسلامی در همه زمینه‌ها پیشرفت حاصل شد. قبل از انقلاب انحرافاتی به دلیل پایین بودن سواد دینی مردم ایجاد می‌شد مانند انجمن حجتیه یا فرق مختلف که به برکت انقلاب اسلامی کم‌رنگ شد و یا از بین رفت.

وی یادآور شد: به برکت انقلاب اسلامی مؤلفین و محققین بسیاری در حوزه مهدویت تربیت شدند و مراکز تخصصی مهدویت و بنیاد حضرت مهدی(عج) و مراکز دیگری مانند مؤسسه آینده روشن ایجاد شد همچنین کتاب‌های متعددی در این زمینه منتشر شد و به زبان‌های مختلفی نیز ترجمه شده است. همه این عوامل موجب شد معرفت مردم نسبت به امام زمان(عج) بیشتر شود.

وی ادامه داد: قرائت دعای ندبه و دعای عهدهای بسیاری در کشور رواج شد و جشن‌های نیمه شعبان به صورت باشکوه احیا شد. ایجاد سه‌شنبه‌های مهدوی نیز به برکت همین انقلاب اسلامی بود.

شیری با اشاره به اینکه مهم‌ترین پژوهش‌ها درباره مهدویت در همین سال‌های اخیر ایجاد شده است، افزود: تا پیش از انقلاب اسلامی کتاب‌هایی که درباره مهدویت نوشته شده بودند هدفمند و تخصصی نبودند اما به برکت انقلاب اسلامی در زمینه پاسخ به شبهات مهدوی و... به صورت تخصصی کار شده و در نتیجه معرفت مردم نسبت به امام زمان(عج) بیشتر و از این طريق زمینه‌های ظهور حضرت نیز ایجاد شده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی را باید با حکومت حضرت علی(ع) مقایسه کنیم، افزود: در حکومت علوی عدالت به صورت کامل برقرار نشد اما در حکومت مهدوی عدالت به صورت کامل برقرار خواهد شد. علاوه بر این در حکومت علوی جنگ‌های بسیاری رخ داد مانند نهروان، صفین، خوارج و غیره اما در حکومت مهدوی همه در صلح و آرامش خواهند بود. در حکومت علوی گاهی جاهلان حکومت را به دست گرفتند و عده بسیاری هم فریب آنها را می‌خوردند. قرآن‌ها را بر سر نیزه‌ها می‌کردند و حکمیت رخ داد اما در حکومت مهدوی چنین اتفاقاتی رخ نخواهد داد، بنابراین انقلاب مهدوی با انقلاب اسلامی متفاوت است چراکه در حکومت مهدوی آگاهی مردم کامل می‌شود.

وی تصریح کرد: در انقلاب اسلامی هم شرایط برای حکومت حجت الهی محیا نیست بنابراین ما همچون امام خمینی(ره) معتقد هستیم این حکومت زمینه‌ساز حکومت حضرت مهدی(عج) خواهد شد.

 

انتهای پیام
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: