کد خبر: 4039072
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۱

ظهور حضرت حجت(عج) در گرو تبیین جهادی

یک کارشناس حوزه مهدویت تأکید کرد: ظهور حضرت حجت و برقراری حکومت عدل مهدوی در گرو تبیین شخصیت ایشان و خواست مردم است.

حجت‌الاسلام سعید شیری کارشناس حوزه مهدویتحجت‌الاسلام سعید شیری، کارشناس حوزه مهدویت و مدرس حوزه علمیه در شهرستان ملایر، در گفت‌وگو با ایکنا از همدان، با تأکید بر اینکه یکی از شرایط لازم برای ظهور حضرت حجت(عج) خواست مردم است، اظهار کرد: مردم دنیا وقتی حضرت مهدی(عج) را می‌خواهند که وی را بشناسند. امام صادق(ع) در این باره می‌فرماید شش ماه قبل از اینکه ایشان ظهور کنند اسم ایشان در سراسر دنیا بر سر زبان‌ها خواهد افتاد. از این حدیث بر می‌آید که دنیا حضرت مهدی را خواهند خواست و بر همین دلیل است که نام ایشان در سراسر دنیا بر سر زبان‌ها خواهد افتاد و این مهم وقتی محقق خواهد شد که مردم به خوبی ایشان را بشناسند و معارف مهدوی برای مردم تبیین شود و این در گرو جهاد تبیین است که رهبر دستور لازم را برای آن صادر کرده‌اند.

شیری گفت: امام رضا(ع) می‌فرمایند اگر مردم به محاسن خوبی‌های کلام ما علم پیدا کنند از ما تبعیت خواهند کرد. بر اساس این حدیث نیز کسانی که محاسن کلام خداوند و اهل بیت را بیان می‌کند جهادگران عرصه تبیین هستند که مقام رهبری آن را فریضه دانسته‌اند.

وی با بیان اینکه تبیین به معنای آشکار ساختن و توضیح و روشنگری است افزود: در قرآن کریم نیز آیات متعددی همچون آیه ۱۱۸ آل‌عمران و آیه ۱۷ سوره حدید به تبیین و روشنگری می‌پردازند و در کنار این تبیین مردم را به تعقل دعوت می‌کنند.

شیری به ارتباط جهاد تبیین که رهبر انقلاب به آن تأکید داشتند با ایجاد شرایط لازم برای ظهور حضرت حجت(عج) اشاره کرد و گفت: تمام انبیای الهی کارشان جهاد تبیین بوده و اساساً برای تبیین خداشناسی، معاد و اخلاقیات در بین مردم ظهور کرده بودند که در همین راه سختی‌های بسیاری را متحمل شدند. این مطلب نشانگر این موضوع است که جهاد تبیین به اندازه‌ای مهم بوده که خداوند انبیا و در حقیقت بهترین انسان‌ها را می‌فرستد تا این مسیر را برای مردم نشان دهند.


بیشتر بخوانید:


وی ادامه داد: علاوه بر انبیای الهی، ائمه اطهار نیز با کردار و منش خود و کتاب‌هایی همچون نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه و غیره در راستای جهاد تبیین گام برداشته‌اند. علاوه بر این قیام امام حسین(ع) نیز قیام جهاد تبیین بود. چراکه در راستای امر به معروف و نهی از منکر قرار داشت و امام با حرکت خود در این مسیر نشان دادند که مسیر حرکتشان با یزید متفاوت است اما در این راه با شهادت خود جهاد تبیین را برای همه تاریخ آشکار ساختند.

این کارشناس حوزه مهدویت تشریح کرد: حضرت زینب(س) حقایق عاشورا و قیام امام حسین(ع) را در کوفه و شام به خوبی تبیین کرد و توطئه‌های دشمنان به دلیل بیان زیبا و شیوای ایشان خنثی شد و به همین ترتیب می‌توان گفت کار حضرت زینب(س) نیز نوعی جهاد تبیین بود.

وی با بیان اینکه انتشار حکم رهبر انقلاب در زمینه جهاد تبیین به معنای بیان حقایق انقلاب اسلامی است، افزود: از آنجا که حقایق انقلاب اسلامی بر پایه مهدویت شکل گرفته و بر پایه اعتقاد به منجی، ولی‌فقیه به نیابت از ایشان ایجاد شده است، باید برای مردم تبیین شود که مسیری که ما در حال حرکت در آن هستیم در مسیر اهل‌بیت و امام زمان(عج) است و این انقلاب با هدف ایجاد شرایط لازم برای ظهور شکل گرفته است.

شیری با تأکید بر اینکه علت دشمنی غرب با انقلاب اسلامی باید برای مردم روشن شود، افزود: دشمنی با ائمه اطهار(ع) و امام زمان(عج) و مسیری که ایشان پس از ظهور طی می‌کنند سبب شده غرب با جمهوری اسلامی دشمن شود.

وی ادامه داد: غرب به دنبال حکمرانی به دنیاست، اما انقلاب اسلامی با شعار نه غربی و نه شرقی و با شعار مهدویت تعریف جدیدی از جهانی‌سازی را به دنیا ارائه می‌کند که ما هم معتقد به جهانی‌سازی هستیم اما جهانی‌سازی که در آن حضرت مهدی(عج) خواهند آمد و دنیا پر از صلح و عدل خواهد شد. این باید برای همگان مشخص شود که دشمنی غرب با ما به دلیل انرژی هسته‌ای و ساخت موشک و مباحث حقوق بشری نیست بلکه به دلیل حقیقت انقلاب اسلامی بوده که برگرفته از مهدویت است.

شیری با بیان اینکه وقتی امام زمان(عج) ظهور می‌کنند از مظلومان عالم و مستضعفین دفاع خواهد کرد، افزود: انقلاب اسلامی در کنار استکبارستیزی از مستضعفین عالم دفاع کرده است چه در لبنان یا در سوریه، عراق، یمن و غیره باشند. در حقیقت این دفاع از مظلوم خود تمرینی است که انقلاب اسلامی در رکاب امام زمان(عج) با مستضعفین همراه شود و در مقابل مستکبران بایستد.

وی با اشاره به اینکه جهت‌گیری کشور پس از انقلاب اسلامی به سمت معنویت پیش رفته که این موضوع باید برای همگان تبیین شود، گفت: مراسم‌های مختلفی همچون اعتکاف، پیاده‌روی اربعین، ایجاد مؤسسات فرهنگی و قرآنی مختلف و انتشار کتاب‌های متعددی در زمینه مهدویت و معارف دینی گواه بر این مدعاست.

شیری ادامه داد: در طول پس از انقلاب اسلامی شاهد این بودیم که طلبه‌های خارجی بسیاری آمدند و در ایران درس خواندند و سفیر اسلام و انقلاب اسلامی شدند، همه این حرکت‌ها در مسیر ظهور اتفاق افتاده و کمک می‌کند که شرایط لازم برای ظهور حضرت اتفاق بیافتد.

وی تصریح کرد: امیدواری که در انقلاب ایجاد شد نه فقط برای ایرانیان بلکه برای تمام مستضعفان عالم بود. انقلاب اسلامی سر منشأ امید بود و باعث تربیت نسل‌های سرشار از انگیزه و امید و تربیت جوانان جهادی شد. کشور پس از انقلاب به سمت عدالت محوری حرکت کرد و تا حدودی در این مسیر موفق بوده که خود تمرینی برای حکومت عدل مهدوی است.

انتهای پیام
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :